понедељак, 05. јуна 2023. | 20:05
Најновије вести

Кризни штаб данас о оштријим мерама

Коронавирус је у Србији од почетка епидемије потврђен код 133.029 људи, а од последица заразе преминуле су 1.274 особе. У болницама је више од 6.000 људи, а на респираторима 225 пацијената. За данас је заказана седница Кризног штаба. Према најавама, биће размотрено увођење онлајн наставе.

10:16
Врање – у ковид болницама хоспитализован 101 пацијент
У ковид амбуланти у Врању током јучерашњег дана обављено је 239 прегледа, а укупан број првих прегледа је 140. Узоркована је крв код 124 пацијента и сачињено је 129 рендгенских снимака плућа. Такође, урађена су 42 брза теста, 28 пи-си-ар и 103 антигенска теста.

Дијагностикована је бронхопнеумонија код 40 пацијената. У ковид болницама Здравственог центра Врање хоспитализован је 101 пацијент. Од тог броја 85 је позитивно на коронавирус.

Са бронхопнеумонијом је 98 пацијената, на кисеонику 44. Примљено је 15 пацијената, а отпуштено 14. Тренутан број слободних постеља је 49, подаци су градског штаба за ванредне ситуације.

У Трговишту је поново ванредна ситуација због коронавируса. Претходних дана, према подацима Завода за јавно здравље у Врању, и у тој општини бележе се нови случајеви заразе.

Општински штаб за ванредне ситуације је наложио инспекцијама редовну контролу спровођења мера у угоститељским објектима, установама, превозу.

10:11
Још два смртна случаја у српским срединама на КиМ
У српским срединама на КиМ преминуле су још две особе, из Косовске Митровице и Штрпца, што је 49 преминулих од ковида 19 током епидемије, саопштено је из Кризног штаба у Косовској Митровици.

Регистрована су 62 нова случаја инфекције коронавирусом, од 161 узорка.

Новооболели су из Косовске Митровице – 20, Звечана – 11, Грачанице – 8, Зубиног Потока и Прилужја – 7, Штрпца – 3, Пећи и Гњилана по двоје, и по једна особа из Косовске Каменице и Липљана.

Активних је 798 случајева. На болничком лечењу је 67 пацијената, од којих је 65 у Митровици а двоје у Нишу. Остали су у изолацији.

09:19
Младеновић: У установама социјалне заштите ситуација под контролом
Помоћник градоначелника Београда Андреја Младеновић каже за РТС да је у центрима за социјални рад, прихватилиштима за одрасла и стара лица, као и у прихватилиштима за децу без родитељског старања епидемијска ситуација под контролом.

Уведен је, каже, сменски рад, што је дало резултате у претходном периоду.

У припреми су, како је навео, још две локације које ће се користити као Прихватилишта за одрасла и стара лица, а грађани ће бити информисани када те локације буду припремљене и пуштене у функцију.

08:50
Више од 850 активних случајева у Западно-бачком округу
У Западно-бачком округу расте број заражених. Тренутно има 859 активних случајева – 420 у Сомбору, 241 у Кули, 119 Оџацима и 79 у Апатину.

Од понедељка је у Оџацима ванредна ситуација на снази.

У сомборској болници лечи се 50 ковид позитивних пацијената, од којих десет има тешку клиничку слику, а двоје је механичкој вентилацији.

08:42
Саздановић: Окупација ковида-19 трајаће бар до пролећа, а можда и лета
Директор ЦК Крагујевац Предраг Саздановић каже за РТС да и Клиника за психијатрију улази у ковид систем. Додаје да су обезбеђене додатне количине кисеоника. Апелује на грађане да поштују мере и да се јаве лекару на време.

“Порука да се поштују свуда и на сваком месту, брините о себи и свом здрављу и својој породици. Ово ће да потраје, доћи ће и вакцине али сви у својим главама да знамо да се спремимо. Окупација вируса ће трајати сигурно цело пролеће а можда и до лета”, рекао је директор КЦ Крагујевац.

08:31
Инфективна клиника – највише прегледа од почетка епидемије
На Инфективној клиници Клиничког центра Србије, за 24 сата су обављена 423 прегледа – највише од почетка епидемије.

07:53
Дневно више 1.500 прегледа у Нишу, штићеници Геронтолошког завода негативни
Све већи број прегледа бележи се у ковид амбуланти у Нишу, три до четири пута више у односу на претходне недеље.

Директор Дома здравља Милорад Јеркан каже за РТС да се дневно обави између 1.500 и 1.800 прегледа, од тога је 400-600 првих.

“У априлу је било око 60, јулу 100, а сада између 400 и 600, то јасно указује колико је епидемија узела маха”, навео је Јеркан.

Јуче су тестирани штићеници Геронтолошког центра у Нишу и свих 108 тестова је негативно. Јеркан наводи да је Центар, који је био жариште у првом таласу, сада сигуран и безбедан.

У Дому здравља се, према речима директора, уради око 700 тестова (антигенских и пи-си-ар), од којих трећина буде позитивна.

Извештај Дејан Тасић
06:49
Начелник комуналне милиције: Објекти поштују мере, две кладионице радиле и после 18 часова
Начелник Комуналне милиције Иван Дивац каже за РТС да су синоћ након 18 часова, када је на снагу ступила нова мера, сви локали у Београду били затворени.

Додаје да синоћ, по пријави грађана, комунални милицајци затворили две кладионице које су радиле око 21 час.

Дивац указује да се прво проверавају места где има највише објеката, попут Бетон хале, Страхињића бана, Кнез Михаилове.

У петак је, каже, пронађено шест станова који се изнајмљују по принципу “стан на дан” у којима су организоване журке.

Такође, додаје, да је на дан жалости због смрти патријарха Иринеја, у улици Краља Петра у Београду организована журка, када није поштована ни мера о забрани музике нити забрана окупљања више од 5 људи.

Одговарајући на питање, Дивац каже да не постоје заштићени објекти који се не контролишу, како се спекулише.

Гостовање начелника Комуналне милиције Ивана Дивца
06:27
У КЦ Крагујевац више нема места на кисеонику
У Шумадијском округу јуче је регистрован 351 новозаражени, од тога 271 Крагујевцу, што је највећи број до сада.

У Клиничком центру лечи се 254 пацијената, 50 на интензивној нези.

Више нема кисеоничких места у КЦ Крагујевац, јавља репортер РТС-а.

У Шумадија сајму хоспитализовано је 19 пацијената из Београда и очекује се да наредних дана тај број расте.

06:00
На респираторима 225 пацијената
Према последњим подацима, у Србији је хоспитализовано 6.478 особа, а на респираторима је 225 пацијената.

Епидемија у Србији не јењава. Према последњем пресеку, још 37 људи преминуло је од последица ковида 19. Коронавирус је регистрован код још 6.842 особе од 21.476 тестираних.

Број заражених коронавирусом не престаје да расте, све више тешких случајева
Број заражених коронавирусом не престаје да расте, све више тешких случајева
Лекари упозоравају да су интензивне неге препуне, да се клиничка слика пацијената много брже развија, а компликације које се дешавају су много теже него у претходна два налета и апелују на грађане да се са првом појавом симптома јаве лекару.

Директор Канцеларије СЗО у Србији, др Маријан Ивануша, рекао је да код ковида бројке увек касне, као и да људи који су се сада заразили правиће гужве у болницама за недељу или две када се клиничка слика погорша.

“То је један од разлога зашто сам ја упозорио на озбиљну ситуацију у Србију. Ако ви данас имате 6.000 новооболелих, то значи да ћете за две до четири недеље имати дневно 60 људи који ће да премину због ковида 19, јер толико траје то кашњење”, истакао је Ивануша.

За данас је заказана седница Кризног штаба. Епидемиолог Предраг Кон рекао је да ће на седници бити процењена епидемиолошка ситуација, да ће се расправљати о до сада уведеним мерама, али и онима које је предложио медицински део Кризног штаба, а чије је усвајање одложено.

Премијерка Ана Брнабић рекла је да ће ученици старијих разреда основних школа, као и средњих школа прећи на онлајн наставу и да ће вртићи бити затворени ако тако буду саветовали стручњаци из Кризног штаба.

Министар здравља Златибор Лончар упозорио је да расте број оболелих и навео да је Клиника за опекотине, пластичну и реконструктивну хирургију КЦС у Звечанској постала ковид болница.

Имунолог Срђа Јанковић рекао је за РТС да се епидемија разбуктава и да је намање десет дана потребно да би се видели ефекти мера, али кључно остаје ношење маске, дистанца и избегавање окупљања.

Подели на: