Вучић на Генералној скупштини УН: Србија је за универзалан и равноправан приступ вакцинама
Србија се у апсолутном смислу залаже за универзалан и равноправан приступ вакцинама и терапији за лечење ковида 19, као водећем глобалном приоритету, поручио је председник Александар Вучић на заседању Генералне скупштине УН.
Председник Вучић обратио се путем видео-линка на Специјалном заседању Генералне скупштине УН посвећеном борби против ковида.
Истакао је да је Србија, као правни наследник Југославије, поносни оснивач Организације уједињених нација и као таква, истрајно посвећена Повељи УН и мултилатерализму као принципу на којем се темеље УН.
„Пандемија ковида 19 снажно потврђује потребу и неопходност постојања и јачања улоге Уједињених нација и њихових специјализованих агенција и организација, попут Светске здравствене организације. Оне имају незаменљиву улогу у организованом одговору на новонастале изазове“, рекао је Вучић.
Уверен је да се само узајамном сарадњом, усаглашавањем ставова и међусобним уважавањем могу наћи одговори у суочавању са глобалним изазовима какав је и актуелна пандемија.
„У том смислу Република Србија срдачно поздравља одлуке донете о организацији једног овако битног форума. Велику наду у просперитет човечанства, даје чињеница да је 150 земаља чланица, без и једног гласа против, прихватило и изгласало неопходност и хитност одржавања данашњег скупа“, нагласио је Вучић.
„Са великом дозом оптимизма гледам у дане који долазе“
С обзиром да одрживи развој и здравство иду руку под руку, како је истакао, Србија као земља кандидат за придруживање ЕУ подржава приступ Европске уније да се мора наставити са заједничким радом у оквиру система УН-а, у борби против пандемије и њених последица, истовремено постављајући темеље инклузивног, зеленог и одрживог опоравка.
„Са великом дозом оптимизма гледам у дане који долазе. Добре вести везане за превенцију и лечење ковида 19 стижу са свих страна света. Ти брзи и добри резултати су могли бити остварени само уз заједнички глобални напор и размену информација. Србија се у апсолутном смислу залаже за универзалан и равноправан приступ вакцинама и терапији за лечење ковида 19, као водећем глобалном приоритету“, поручио је председник.
„Надамо се да ће Ковакс до краја 2021. да испоручи две милијарде доза“
Оценио је да глобална иницијатива и синергија оличена у „Коваксу“ има за циљ да осигура правичну дистрибуцију залиха будућих вакцина против ковида 19.
„Надамо се да ће Ковакс до краја 2021. године да испоручи две милијарде доза сигурних, ефикасних вакцина широм света, тамо где је то потребно, и водећи се хуманистичким и неселективним принципима“, рекао је Вучић.
Сматра да усвајање Агенде одрживог развоја до 2030. године, као и Париског споразума о климатским променама, представља кључне кораке у суочавању са неким од највећих изазова данашњице – глобалном економском нестабилношћу, растућим социјалним неједнакостима и ефектима климатских промена.
Приоритетну пажњу Србија посвећује циљевима везаним за: искорењивање сиромаштва, одрживи економски развој и запошљавање, изградњу инфраструктуре и индустријализацију, обезбеђење здравог живота у свим старосним добима, бесплатно и квалитетно основно и средње образовање за све, уз посебан фокус на родну равноправност, навео је председник.
„Са поносом истичем да је народ Србије гласао за парламент у коме су оба пола подједнако заступљена. Тај и такав, модеран српски парламент, подржао је по други пут Владу на чијем је челу жена“, указао је Вучић.
Захвалност пријатељским земљама на помоћи
Председник је напоменуо да је Србија интензивно са сарађивала са државама целог света, као и региона по питању упућивања хуманитарне и медицинске помоћи, али и редовног снабдевања робом током пандемије.
„И ми смо добијали помоћ из пријатељских земаља када нам је била најпотребнија, и користим ову прилику да им још једном захвалим на томе. Такође, показали смо солидарност и пружили помоћ другим земљама и наставићемо да помаемо онима којима је то најпотребније у овим тешким временима“, рекао је Вучић.
„Србија се придружује позиву за глобални прекид ватре“
Нада се да смо се током ове пандемије подсетили колико је важан сваки људски живот, и да морамо да урадимо све што је у нашој моћи да би се спречило да се изгуби још живота и да би се спречила људкса патња.
„Са тим у вези, желим да истакнем да се Република Србија придружује позиву генералног секретара Уједињених нација за глобални прекид ватре“, нагласио је Вучић.
Вучић је подсетио на речи некадашњег председника САД Џона Кенедија: “Немојмо тражити републикански одговор или демократски одговор, него прави одговор. Немојмо тражити кривца за прошлост. Прихватимо властиту одговорност за будућност.“
„Прошлост не можемо да мењамо, али са овог места можемо у великој мери да утичемо на квалитетнију будућност ове планете и човечанства“, закључио је председник Србије.