Дубока оданост Косову
У Грачаници одржана промоција књиге „Метохијски сфумато“
У Дому културе „Грачаница“одржана је промоција књиге „Метохијски сфумато“ ауторке Душице Филиповић. Публици у препуној грачаничкој галерији о поменутој књизи говорили су: владика Иларион (Лупуловић), проф. др Валентина Питулић, књижевник Мирослав Алексић, Марија Васић и ауторка.
Говорећи о књизи „Метохијски сфумато“ владика новобрдски Иларион казао је да свака велика уметност преображава свет и да је човек за то створен. Да књига почиње и завршава се у цркви Божијој, јер идеја за њу родила се у манастиру Драганац и завршава се у месту светом, у Господу Исусу Христу.
-Ова књига носи садржај као што Господ Христос носи нас са свима нашим скретањима, промашеностима. Некако преображавајући овај свет и ова књига, као и свака права књижевност, права уметност, преображава наш свет. Бог је речју створио свет. Реч је од почетка, и уметност песничког стваралаштва је то ослобађање унутрашње речи, откривање нашег Логоса, смисла, који чезне за оним који га је створио. Воли земља небо, и небо земљу и грле се они, али је много јача љубав између нествореног Логоса Божијег и нашег створеног Логоса. Што је нешто различитије већа је и привлачна моћ и зато је љубав према Богу најтананија, најјача, највећа, казао је владика Иларион.
Књижевник Мирослав Алексић казао је да је књига Душице Филиповић смештена у простор између Драгачева и Драганца, односно између њеног завичаја одакле је потекла, и манастира Драганац који је њена духовна кућа, и њене породице. Ова књига је, сматра он, њен улазак у литературу на велика врата.
Професор др Валентина Питулић сматра да је ауторка жанровски погодила текст народне традиције. Према њеним речима, књига је дубока, слојевита и комплексна и да се живот у њој пореди са нитима, бојама, као и свим токовима који су запретени у ткању.
Књига „Метохијски сфумато“ објављена је уз помоћ издавачке куће „Прометеј“ из Новог Сада и хуманитарне организације „Косовско Поморавље“. Марија Васић из поменуте хуманитарне организације казала је да књига на јединствен начин слика судбину Косова и доводи до тога да чак и они људи који никада нису били на Косову и Метохији, а има их много који су подржали издавање ове књиге, осете јасно и блиско свој народ који овде живи.
-Неким чудним путевима, управо је на нас – на генерације за које се сматра да су одрасле без детињства у рату на Косову, као и турбофолк генерацијама без вредности, младима који што пре желе да оду одавде – пало да препознамо ту танану нит и да се уплетемо у то Душичино ткање између јутрос у Београду, сутра на Косову и Метохији, казала је Васић и нагласила да су они у овом делу видели родитеље, претке, језик, културу и народ, али не као историјске личности, нити ликове из романа и митова, већ као живе, крстолике нити које су ту са разлогом.
Ауторка књиге „Метохијски сфумато“ Душица Филиповић рекла је да је имала велику жељу да утиске из свог живота пренесе на папир.
-Ова књига спојила је мој родни крај, околину Чачка, и Косово и Метохију где сам доживела духовни преображај, дошавши у Приштину да студирам. Прва црква у коју сам ушла била је црква Светог Николе у Приштини и то је за мене био чудесан град. Ову књигу нисам писала да бих је објавила, већ да забележим нешто што сам сматрала да ће бити драгоцено за моју децу, за оне који дођу после мене, да, на крају, то буде мој завет њима, рекла је ауторка.
М.Ч.