Момировић о приштинском бојкоту српских производа: Врше притисак спотовима са муницијом, али људи воле смоки
У времену када се руше баријере у протоку робе, привремене институције у Приштини врло често постављају нове рампе за српске производе.
Видео снимци на којима се у паковањима плазме уместо кекса налазе меци само су наставак политике мржње према српском народу, каже министар Томислав Момировић. За данас у 12.15 најављује састанак министара из редова СНС-а са председником Републике.
Министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да су приштинска забрана за српске производе и снимци у којима се у паковањима уместо кекса и чипса налазе меци – само наставак политике мржње према српском народу.
Гостовање Томислава Момировића у Дневнику РТС-а
“Ми смо се фокусирали да одбранимо наш народ, нашу тековину на КиМ, нашу државу Србију. Они нису успели да изазову погром, да прогоне наше људи”, рекао је Момировић истичући да је Београд зауставио афирмацију такозваног независног Косова.
Упитан да прокоментарише кампању за бојкот српских производа на КиМ, која је дошла до тога да се у паковања плазме и чипса убацују меци, Момировић је рекао:
“Врше притисак на албанско становништво које воли наше производе, људи воле смоки”, каже Момировић.
Истиче да много компанија из централне Србије продаје своје производе на КиМ и напомиње да обим трговине није лако прецизно израчунати јер није уједначена количина која иде на север и она која иде на југ.
“То је више од 500 милиона евра, јако је тешко прецизно израчунати то. Ми не извозимо на КиМ, али чињеница је да су људи на КиМ, као и људи у региону, окренути нашим производима”, рекао је Момировић.
Тржишна инспекција на КиМ је забранила српско уље јер, како кажу, тежина не одговара прописаној. Министар објашњава да је реч о чистој злоупотреби.
“То је само наставак политичког бојкота. Нису забранили апсолутно продају нашег уља, али су одређени контингент једне фирме повукли из продаје и наложили да се убудуће не продаје роба те компаније. То је чиста злоупотреба против које морамо да се боримо”, рекао је Момировић.
Истиче да је нервоза у Приштини велика и да то није случајно, а да Србија инсистира на повезивању на Западном Балкану што, напомиње, потврђује велики трговински суфицит са земљама региона.
“Имамо економски интерес у региону, мир је наша политика, стабилност, инсистирамо на томе. Желимо да будемо и јесмо кључан фактор мира и стабилности у региону и зато председник државе и председница Владе имају велики ауторитет”, рекао је Момировић.
Данас састанак министара из редова СНС-а са председником
Момировић напомиње да држава води тешку политичку борбу да сачува КиМ и критикује атмосферу током скупштинске расправе о овом питању.
“Када је СНС дошао на власт, ми смо заиста зауставили афирмацију те лажне државе и ојачали позицију нашег народа”, рекао је Момировић.
За данас у 12.15 најавио је састанак министара из редова СНС-а са председником Републике.
“Јуче смо имали састанак са председницом Владе, где смо јако негативно реаговали на одређена дешавања у Скупштини. Док се председник Републике борио и изборио се за наш народ на КиМ, данас сви знају да је Бриселски споразум најбољи споразум од Дејтонског споразума, да смо зауставили ‘Олују’ на КиМ и нове погроме – да ли смо имали подршку?”, упитао је Момировић.
“Нећемо дозволити раст цена”
Министар је за РТС говорио и о ценама основних животних намирница, истичући да од почетка рата у Украјини у Србији постоји стабилност цена и адекватна снабдевеност тржишта.
“Успели смо да се изборимо са инфлацијом, зауставили смо раст цена… Само у једном тренутку је недостајало шећера, брзо смо санирали тај проблем. Активности одређених људи на тржишту изазвале су ту несташицу”, каже Момировић и додаје да то не може да се пореди са несташицама у западноевропским земљама.
Према његовим речима, држава је фокусирана на то да у наредном периоду задржи и стабилност тржишта и постојеће цене.
“Ми функционишемо у тржишној привреди, не можемо командним активностима да зауставимо цене. Сигурно је да нећемо дозволити раст цена, полако ћемо релаксирати и забране за основне животне намирнице. Морамо да заштитимо социјално најугроженије људе”, рекао је Момировић.
Министар је говорио и о електронској трговини, која је, како каже, у последњих пет година порасла пет пута.
“То ствара нове изазове као што је сива економија, зато уз помоћ тржишне инспекције и напредних софтверских система успевамо да је сузбијемо. Више од 800.000 комада робе одузето је у прошлој години”, рекао је Момировић.
Грађанима поручује да користе електронску трговину, али да буду пажљиви када негде остављају личне податке.