Обновимо себе као што обнављамо храмове
У Липљану обележено 90 година цркве Светих Флора и Лавра, освећени фрескопис и иконостас
У Липљану је светом архијерејском литургијом обележено 90 година од изградње цркве Светих Флора и Лавра. Уједно су освећени фрескопис и иконе, јер је после девет деценија поменити храм први пут осликан. Литургију је служио митрополит рашко- призренски Теодосије уз саслужење монаштва и свештенства митрополије, а присутвовао јој је велики број верника из свих крајева Србије.
У својој беседи митрополит Теодосије рекао је да су христови мученици Свети Флор и Лавр живели пре много векова на овим просторима, али су и пострадали Христа ради на овом месту.
-У њихову част и спомен подигнут је овај диван храм да се у њему сабирамо, да у њему гледамо лице Божије и да се просвећујемо светим јевањђељем. Они су живели у много тешким временима када је за цркву Христову и за вернике било тешко опстати, не само достојно живети попут других у римском царству него је било тешко и сачувати живот свој, казао је митрополит и наставио:
Господ нас учи да се не бојимо оних који убијају тело, јер душама нашим не могу наудити. У времену када су се многи окренули против нас треба сачувати душу своју, а да би то успели треба да сачувамо светиње које нам је Господ подарио. Чувајући светиње, и ако смо верни њима и Божијем путу, онда ћемо сачувати и душе своје. И не само то, него ћемо да их украшавамо, обнављамо, као што сте и ви с љубављу својом и заједно са својим свештеником и црквеним одбором, у овај јубиларни дан украсили овај храм иконама на зидовима његовим и иконостасом, и он је добио ново рухо, добио је ново одело.
Митрополит Теодосије је нагласио да човек стално треба да обнавља себе, подвигом, уздржањем, постом и молитвом како би се попут овог храма изнутра обнављао и био лепши за Господа.
Подсетимо, радови на фрескописању цркве у Липљану почели су 2022. године прилозима верника, јер храм који је подигнут 1934. године никада није био фрескописан. Његов ктитор био је регент Александар Карађорђевић. Црква је рађена по пројекту архитекте Александра Дерока, човека који је пројектовао храм Светог Саве на Врачару.
Липљански парох отац Драгиша Јеринић посебно наглашава да се велики број Липљанаца који више не живе у граду, али и других људи, одазвао и прилозима помогао да се црква фрескопише. По њему, није случајно што се баш у овим тешким временима отворио пут да се фрескопише црква.
– Сила се Божија у немоћи показује, ја бих то тако назвао. Када сви мисле да су Срби најслабији и најрањивији Бог исказује своју силу и своју моћ и даје појединцима снаге да се покрену и да се све доведе у најбоље могуће стање. Ово је наша припрема за неко боље сутра, како Липљанаца који су у граду остали, тако и оних који желе да се врате. Ништа није изгубљено, јер, понављам, све ово је наше и колико год да нас је остало ми не престајемо да славимо Бога, а он је добар и све нам даје, поручио је отац Драгиша.
На крају је за све присутне госте приређен пригодан културно уметнички програм.
М.Ч.