Петковић: Тешка ситуација, Бисљимијево понашање било скандалозно
Разговори Београда и Приштине на техничком нивоу у Бриселу завршени су без конкретних договора о наредним корацима за формирање ЗСО и другим питањима о којима се разговарало. Директор Канцеларије за Ким Петар Петковић рекао да је ситуација тешка када је реч о дијалогу, као и да је понашање главног преговарача Приштине Бесника Бисљимија било скандалозно.
Петар Петковић је након трилатералног састанка са главним преговарачем Приштине Бесником Бисљимијем, уз посредство специјалног изасланика ЕУ за дијалог Мирослава Лајчака, рекао да је Београд на састанак дошао припремљен, са експертима и предлозима, свим материјалима.
Лајчак: Дијалог се наставља
Специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак изјавио је да је нова рунда дијалога са главним преговарачима Петром Петковићем и Бесником Бисљимијем била фокусирана на имплементацију постигнутих споразума, као и да ће се разговори наставити.
“Разговарали смо о даљем путу имплементације Споразума од 27. фебруара и имали смо за циљ да разјаснимо отворена питања. Дискусије ће се наставити”, написао је Лајчак на Твитеру.
“За разлику од Бисљимија који је дошао сам и који је, када је требало да разговара о важним питањима, попут формирања ЗСО, питања несталих, слободе кретања, питања која се односе на живот, институционално насиље Куртија, на то Бисљими није желео да дâ конкретне одговоре и покушавао је различитим упадицама да обесмисли ток разговора”, рекао је Петковић.
Према његовим речима, на састанку се разговарало и о питању енергетике, међутим, на све је Бисљими говорио да Петковић ”прича глупости”.
Као пример, он је навео и ”одбијеницу новинарке РТС-а којој недавно није дозвољено да уђе на КиМ”, чији је захтев за улазак на КиМ Бисљими, како је навео Петковић, узео и бацио на под.
”Њега ништа не интересује и жели да инсценира да разговара, да направи привид да учествује у дијалогу, али смо дошли до тога, што је и Вучић причао, да не желе да формирају ЗСО. Када кажем ЗСО, он каже да не зна шта је то. Господин експерт тврди да зна све теме, али није прочитао четири основна споразума о ЗСО, да је то механизам који треба да обезбеди индивидуална и колективна права за Србе”, рекао је Петковић.
Компромис је за Приштину забрањена реч
Како каже, Бисљими и Курти се подједнако понашају.
“Хватају се за ситнице да одложе решавање питања несталих. Када сам Бисљимију поновио наш захтев да решимо захтев питања слободе кретања и регистарских таблица, није хтео да разговара. Не знам како даље да разговарамо, ми желимо нормализацију, пре свега због Срба. Важно је да сачувамо животе наших људи”, рекао је Петковић.
Према Петковићевим речима, нормализација значи нормализацију живота на терену, а Бисљими није хтео о томе да разговара.
“Када поменете резолуцију 1244 скаче као опарен, а ЗСО хоће да решава на основу писама, одлука уставног суда. Одлаже решавање питања несталих иако сам тражио и да Одаловић уђе у салу за састанке. Тешка је ситуација и брине ме како ће се ствари одвијати. Учинићемо све да сачувамо мир, иако је Бисљими хтео да нас натера да реагујемо на одређени начин. Компромис мора да се догоди, а то је за Приштину забрањена реч”, рекао је Петковић.
Главни преговарач Приштине Бесник Бисљими рекао је да данас није била идеја да се постигну договори већ боље разумевање две стране.
“Није била идеја да данас постигнемо споразум, али смо разговарали о свему. За нас је било врло важно да разјаснимо каква су очекивања Србије од основног споразума, како виде члан 7, да ли га виде као инструмент који ће помоћи интеграцију Срба у независну Републику Косово или као инструмент који могу искористити да учине Косово нефункционалним. Што више знамо какви су ставови Србије, лакше ћемо моћи да радимо на примени споразума”, рекао је Бисљими.
Београд ће наставити да разговара
Одговарајући на питање новинара, Петковић је навео да је Београд као кључну тему истакао, пре свега, формирање Заједнице српских општина.
Додао је да је потребно доћи до заједничке методологије када је реч о изради Статута ЗСО јер је то, како је истакао, ургентно питање, пре свега за мир на КиМ.
Поред тога, Петковић је навео да је потребно имплементирати Декларацију о несталим особама, да се крене са разменом информација и конкретним задацима на терену. “Ми покрећемо сва ургентна питања и говоримо о ситуацији на терену”, поручио је Петковић.
Имамо наше “црвене линије”
Коментаришући изборе одржане на северу КиМ, Петковић је подсетио да је на те изборе изашло само 13 Срба и 3,4 одсто Албанаца, те истакао да “тзв. градоначелници немају легитимитет”.
Директор Канцеларије за КиМ је навео да ће Београд наставити да разговара јер је одговорна страна, као и да очекује наставак преговора, али и да Приштина пружи своје одговоре на предлоге који су стигли из Европске уније.
“Имамо наше ‘црвене линије’ и тога се држимо”, истакао је Петковић.