Тихомир Станић: Одржала нас је вера и култура, срећан сам што сам дане провео са својима
Глумац Тихомир Станић извео је синоћ у Дому културе у Грачаници монодраму „На Дрини ћуприја“, по роману нобеловца Иве Андрића. Претходних дана ову монодраму имала је прилику да погледа и публика у Северној Митровици, Штрпцу и Гораждевцу, а на крају своје турнеје по српским срединама на Косову, Станић је истакао да је култура и вера одржала наш народ након свих недаћа и да је веома срећан што је дане провео са својим народом.Станић је рекао да он у монодрами служи као „проводник“ између грандиозног дела Иве Андрића и слушалаца.
Како је навео, публика памти стихове који појединца набоље описују.
„Сам Андрић каже: Сваки од слушалаца памти оне стихове који његовом уху и ћуди највише одговарају. Ја сам, на пример, док сам говорио у Гораждевцу, у тексту он прича о сељаку Радисаву, и каже: Али се готово у целом њиховом селу за последњих 40 година истурчило, тако да су они били много притешњени и усамљени. Ја то говорим у једном изолованом селу и помислим: Боже, па да, и они који ме сада слушају су много притешњени и усамљени. У делима великих писаца свако може да препозна своју судбину, и проблеме, а које не уме тако лепо да објасни као што то уме велики писац“, рекао је Станић.
Протеклих дана Станић је посетио многе светиње на Косову, и истакао да је култура и вера одржала наш народ након свих недаћа.
„Одржала нас је култура, вера, уметност, грандиозна, величанствена. Те фреске, помислим да треба остати неколико дана да би се разумело шта је све ту насликано. Наше друштво је пролазило кроз различите сфере, ја се и не сећам да сам учио о томе у школи, можда и јесам, али сам ја био фасциниран неким другим историјским чињеницама. Када сам 1996. године први пут дошао овде, тако сам се постидео што сам видео много тога, а нисам Пећку патријаршију, нисам ни размишљао да је то потреба“, додао је глумац.
Истакао је да је позив који је добио из Српског центра из Беча да се придружи хуманитарној акцији на Косову, искористио да и за себе учини нешто добро.
„Искористио сам позив младих људи из Беча да дођемо овде у хумаанитарну акцију, али то је дивна прилика и да за себе учиним нешто добро, да дођем у постојбину и да из ове визуре релативизујем све своје успехе, неуспехе, страхове, надања, да сагледам сопствени живот“, рекао је Станић.
Како је навео, веома га радује то што је протекле дане провео са својим народом на Косову.
„Ових дана је са мном и моја старија ћерка, када смо послали слике млађој ћерки, она је рекла: Следећи пут не идете без мене. То ме толико радује, годинама већ хоћу да их доведем да виде оно што сам ја видео. Све скупа, јако сам срећан што сам ове дане провео овде са својима“, закључио је Станић.
Станић је следећу посету Косову најавио већ на пролеће.
Монодрама „На Дрини ћуприја“ организована је у сарадњи Дома културе „Грачаница“ и Српског центра у Бечу.
Никола Осмокровић из Српског центра у Бечу истакао је задовољство на доприносу и навео да реакција публике представља победу пилот пројекта који ће бити настављен и у будућности.
„Ово је пилот пројекат, хтели смо да видимо како ће становништво овде да реагује на врсту оваквог програма, веровали смо да има заинтересованих, желели смо да допринесемо да се становништво окупи и проведе време заједно. Одзив и реакција публике је победа пројекта и доказ да морамо наставити са овим“, рекао је он.
Српски центар из Беча већ шест година спроводи хуманитарне акције на Косову, а и ово путовање било је хуманитарног карактера.
„Желели смо да наставимо традицију дугу шест година, помогли смо породицу из Угљара, провели смо лепо време са њима. Са нама су дошли и чланови који никада нису били на КиМ, упознали су се са нашом културном баштином, то оставља утисак на њих и засигурно ће причати о овој посети“, додао је он.
Осврнуо се на планове тог центра у наредном периоду, и позвао на Светосавски бал 31. јануара следеће године.
„За крај јесени организујемо у Бечу концерт групе Ничим изазван, 7. децембра, али сигурно централна манифестација је Светосавски бал, мислим да ћемо 31. јануара 2025. године превазићи очекивана свих. Желим да позовем све људе који воле нашу културу и желе да је прикажу у најбољем светлу, да дођу у Беч 31. јануара и да присуствују једном спектаклу“, рекао је Осмокровић.