Најновије вести

Близу 70 одсто Срба на КиМ се не осећа безбедно, проблеми и сиромаштво и међуетнички односи

Велика већина Срба на Косову и Метохији осећа се небезбедно, у односу на припаднике албанске и других несрпских заједница, који се у великој мери осећају сигурно, показало је најновије истраживање мисије Програма Уједињених нација за развој (УНДП) у Приштини.

 

 

Укупно 83,2 одсто испитаника изјавило је да се осећа безбедно од насиља и криминала када су на улици, док подаци рашчлањени по полу показују да се 83,4 одсто мушкараца и 82,9 процената жена осећа безбедно када су на улици, подаци су истраживања “Јавни пулс” из маја у анкету међу 1.300 испитаника.

Близу 70 одсто Срба на КиМ се не осећа безбедно, проблеми су и сиромаштво и међуетнички односи

У том истраживању се, такође, истиче да су подаци рашчлањени по етничкој припадности показали да се већи број косовских Албанаца (85,3 одсто) и других косовских заједница (83,2 осећа) осећао безбедно када су на улици, док је међу Србима тај број 31,9 процената.

Три главна питања за Албанце су незапосленост, сиромаштво и цене основних залиха.

За Србе, осим небезбедности, и сиромаштво, проблеми урбаног простора и међуетнички односи били су главна питања, док су за остале заједнице главна питања сиромаштво, снабдевање електричном енергијом и проблеми урбаног простора.

О дијалогу Приштине и Београда, укупно 10,9 одсто и 40,9 одсто испитаника потпуно верује или верује да ће споразум о путу нормализације позитивно утицати на живот људи на КиМ, у односу на 16 и 42,9 одсто у новембру 2023. године.

Укупно 33,1 одсто испитаника изјавило је да верује да ће споразум донекле имати позитиван ефекат, у односу на 22,8 одсто у новембру прошле године, док је 10,2 и 1,7 одто испитаника изјавило да неће, нити ће уопште, а 3,1 одсто их је изјавило да не зна.

Подаци рашчлањени по етничкој припадности показали су да 52,9 одсто Албанаца и 51,6 процената осталих заједница има позитиван став о споразуму, у поређењу са 25,7 одсто косовских Срба.

О привременој влади
Задовољно привременом владом у Приштини је 53,3 одсто, док је задовољно радом премијера 58,3одсто.

Радом скупштине задовољно их је 52,10 одсто, док је задовољство председником скупштине забележено на 64,4 процента.

Задовољство председницом привремених институција у Приштини је 69 осто, стопа задовољства судовима износила је 27,1 процената, а Тужилаштвом 26,5 одсто, наводи се у извештају УНДП-а представљеним у Приштини.

Подели на: