СТИХОВИ ЖУБОРИЛИ КАО БИСТРИЦЕ
ЗАВРШЕНИ ДВОДНЕВНИ ПЕСНИЧКИ СУСРЕТИ „ЛАЗАР ВУЧКОВИЋ“
Вековима су простор Косова и Метохије походили разни каравани. Пролазили, долазили, трговали, неки и поробљавали, али нико са толико лепих речи и љубави као у претходна два дана песнички карава у организацији „Панорама „ -Јединство. Након полагања цвећа на гроб рано преминулог песника Лазара Вучковића у Горњем Селу код Призрена, уз благослов Његове светости патријарха српског Порфирија , 56. Песнички сусрети „Лазар Вучковић“ отворени су подно Проклетија поред Бистрице, у порти Пећке патријаршије. Песнике је дочекала и пожелела добродошлицу игуманија Харитина, а Сусрете је отворио доајен српског песништва Перо Зубац.
Отварајући Сусрете у древној светињи, Перо Зубац је између осталог казао:
„Овогодишње отварање Сусрета , овде , на овом светом месту је дугорочна заштита трајања ове лепе и традиционалне песничке манифестације. Године трајања овог фестивала стихова, најлепша су потврда трајности и вредности културе, и поезије. Лепшег и свечанијег места за отварање овог песничког фестивала нема и мени је припала посебна част да га отворим – истакао је песник Перо Зубац.
У име оснивача и организатора Песничких сусрета „Лазар Вучковић“ обратила се уредница и директорица „Панорама“ – Јединство Рада Комазец.
Подсећајући на значај Пећке патријаршије и наше Цркве на КиМ у очувању културног, националног и верског идентитета српског народа , директорица Комазец је рекла:
„Идентитет једног народа траје док траје и духовност. Зато не смемо ни помислити на губитак духовности једнога дана јер тада би престало и наше постојање , о овде, на овом камену темељцу српске вере и историје стичемо самосвест о себи и свом идентитету. У материјалном свету недостају лепе речи , искрена дружења и љубави , а ми то све имамо у нашим сусретима песника који су подстицај миру и љубави- нагласила је рада Комазец.
Она се том приликом осврнула на значај „Панорама -Јединство у очувању српске писане речи , културе и традиције већ осамдесет године те закључила да све док се на Косову и Метохији говори српским језиком а читају и штампају ћириличне књиге Срби имају будућност. Потом су зажуборили стихови попут Бистрице, а српска реч одзвањала од врхова Проклетија. Испраћен благословом и погледом мати Харитине, караван се запутио у српску енклаву Гораждевац где су их једва дочекали ученици школе „Јанко Јовичевић“ и сваког песника наградили громогласним аплаузом.
Најсвечанији део Сусрета и додела награде „Лазар Вучковић, збио се подно најстаријег утврђења на Балкану и најјачег утврђења средњовековне Немањичке државе у Звечану на северу КиМ. У препуној сали Дома културе у Звечану, редали су се попут бисера лирски стихови , а за најлепше објављене у часопису за културу и књижевност „Стремљења“ стигле су и заслужне награде . Овогодишњу награду за најбољу објављену поезију у часопису „Стремљења“ поделили су Невена Милосављевић и Владан Ракић.
За Владана Ракића жири наводи да песме објављене у часопису Стремљења као и остала његова поезија има естетско уметничке вредности које заслужују ову престижну награду, док за циклус љубавних песама објављених у часопису „Стремљења“ Невене Милосављевић, петочлани жири образложио да оваквим молитвеним и узвишеним тоном песникиња у многоме обогаћује и усложњава особени израз који својом уметничком снагом симболиком и лепотом и те како завређује да буде награђен угледним песничким признањем. Другог дана песнички караван је истим жаром казивао стихове у О.Ш. „Бранко Радичевић“ у Косовској Митровици и Центру за културу „Сава Дечанац“ у Лепосавићу. Ова значајна културна манифестација потврђује по 56. пут да наши песници и књижевници држе пламен који су кроз векове стварали њихови претходници и у стихове претакали Видовдански и Косовски завет. Овогодишњи караван чинили су : Перо и Милош Зубац, Видак Масловарић, Радомир Стојановић, Соња Кеча, Снежана Теодорупулос, Божица Врезман, Мајо Даниловић, Данило Јокановић, Владан Ракић, Невена Милосављевић, Видосава Арсенијевић, Милан Михајловић, Ненад Јеро Раденковић и други.