Најновије вести

Имамо само лажну наду и обећања

У Грачаници обележен Међународни дан несталих лица

Окупљањем чланова породица киднапованих и несталих у центру Грачанице обележен је Међународни дан несталих лица.  Са скупа је поручено да би отварање војних и других архива помогло да се расветли њихова судбина и коначно сазна истина.
-Почећу данашњи скуп речима да неизвесност убија. Наша неизвесност, туга, патња, бол и пре свега неправда трају пуних 25 година, а ми се сваке године окупљамо на истом месту да обележимо Међународни дан несталих. Окупљамо се сваке године са надом да ће се наше поруке чути, да ће уродити плодом, али ми смо и даље на почеку, исто боли неизвесност, исто боли неправда. Од надлежних институција за решавање питања киднапованих, којима смо се обраћали за помоћ, добијали смо лажну наду и обећања, казала је на скупу у Грачаници Силвана Маринковић, координаторка Удружења породица киднапованих и несталих Срба на Косову и Метохији.
Маринковић је поручила да се мора расветлити судбина киднапованих и несталих а одговорни за та злодела извести пред лице правде. Према њеним речима, иако политичари кажу да је ово хуманитарно питање оно је постало део политике и све док не буде политичке воље неће бити ни резултата.
Ипред  Црвеног краста Србије окупљенима у Грачаници обратио се Дарко Гвоздовић.
-Међународни дан несталих је прилика да се јавност подсети на патњу и бол чланова породица несталих али и на важност расветљавања случајева несталих особа, као и да се сензибилише и поучи јавност како је свака информација о несталој особи драгоцена за њен проналазак. Уједно, ово је и позив породицама да изврше своју обавезу да отворе захтев за тражење и дају крв за ДНК без чега нема потраге, казао је Гвоздовић и подсетио да Црвени крст Србије поклања посебну пажњу решавању питања несталих лица у оружаним сукобима.
Испред Комисије за нестала лица Владе Републике Србије окупљенима у Грачаници обратила се Весна Бошковић. Она је прочитала писмо које су њене колеге читале и на скуповима поводом обележавања Међународног дана несталих у Београду , Краљеву и Нишу.
У њему се између осталог каже да је циљ окупљања 30. августа да се пробуди свест јавности и скрене пажња на чињеницу колико је важно пронаћи оне којима се изгубио сваки траг.
-Број лица који се воде као нестали је застрашујући. Резултати у пракси и на терену већ неко време нам не иду у прилог, а разлог свему томе је што за постизање циљева није довољна само једнострана одлучност, упорност и жеља.  Али, ово питање не сме остати без одговора. Ради њих, и због генерација које су тек стасале прошлост морамо оставити тамо где јој је и место, како се никада више, ни под којим околностима не би поновила. Личним примером морамо показати да изградња суживота са дојучерашњим ратним непријатељима у региону није само мит, сукоби се дешавају, али се дешавају и помирења. За праштање је неопходно да се односи растерете политичког утицаја и да се реше отворена питања заједничким напорима. То не значи да ћемо тиме изневерити наше жртве, да ћемо заборавити, занемарити оно што је учињено и што се не може поништити. Мир значи да за грешке треба да одговарају само појединци као и да читава нација не сноси одговорност за злочине које су починили појединци, каже се између осталог у писму које је у Грачаници прочитала Бошковићева.
Према званичним подацима Међународног комитета Црвеног крста још увек се трага за 9 920 лица који се воде као нестали у рату на простору бивше Југославије.  Од тог броја 1 620 лица  је нестало у сукобима на простору Косова и Метохије.
М.Ч.
Подели на: