Најновије вести

Петковић: Етничко чишћење Срба десило се пред очима међународних представника

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић каже за РТС да се пре 20 година десио злочин етничког чишћења над Србима пред очима и у присуству међународних представника и међународне заједнице. Најавио је да ће у уторак бити настављен дијалог у Бриселу на техничком нивоу. Досадашњи председник Скупштинског одбора за КиМ Милован Дрецун нагласио је да забрињава што нису отклоњене последице мартовског погрома, протерани Срби се нису вратили, нису обновљене њихове куће, њихова имања су узурпирана.

 

 

Сећање на мартовски погром Срба не бледи – тај дан обележава се и на Косову и Метохији и у централној Србији.

“Дијалог у уторак на техничком нивоу – теме ЗСО и укидање динара”
Поводом наставка дијалога, који је најављен за уторак, Петковић каже да он путује сутра са делегацијом Београда у Брисел и да је реч о разговору на техничком нивоу, док је са приштинске стране долазак потврдио и Бесник Бисљими.

“Тема свакако јесте Заједница српских општина као прва и основна тема, али друго важно питање је деескалација, а у оквиру деескалације пре свега питање динара и једностране одлуке Аљбина Куртија да забрани Србима да на Косову и Метохији примају плате, пензије, социјална давања и све остало што доводи до хуманитарне катастрофе на Косову и Метохији”, наводи директор Канцеларије за КиМ.

Директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић рекао је у Дневнику РТС-а да се пре 20 година десио злочин етничког чишћења над Србима у јужној српској покрајини и да ствар буде још гора, то се све десило пред очима и у присуству међународних представника и међународне заједнице, који су у том моменту на КиМ имали више од 20.000 својих наоружаних припадника.

“Међународна заједница или макар део међународне заједнице је немо посматрао да се у срцу Европе у 21. веку протерује српски народ”, наглашава Петковић, и наводи да је етнички очишћено девет села и шест градова, укључујући и Приштину.

Истиче да је акција етничког чишћења била планирана месецима унапред, и да се о томе говори и у посебној публикацији Безбедносно-информативне агенције, која је изашла поводом 20 година од страдања Срба и погрома.

“Можете да прочитате све детаље, чињенице, али и имена и презимена Албанаца који се доводе у везу са погромом 17. , 18. и 19. марта. Дакле, све се зна. То је званични документ. Али проблем је у томе, између осталог, што владавина права не постоји на простору Косова и Метохије”, додаје Петковић.

“Околности се промениле, али не и однос према Србима”
Може се рећи, према његовој оцени, да су се околности промениле, али нажалост не и однос према Србима.

“Када погледате јучерашње саопштење Самоопредељења, дакле странке Аљбина Куртија, који говори о 16. марту као црном дану за Косово, и говори о томе како су Срби заправо испровоцирали 17. март и да су они заправо одговорни што су били протерани, докле иде тај цинизам, јасно показује да за њега 17. , 18. и 19. март нису црни дани на Косову и Метохији, него оно што је заправо требало да се деси, јер у програму Аљбина Куртија стоји да је потребно да се створи велика Албанија, а велика Албанија подразумева етнички чист простор Косова и Метохије”, наводи Петковић.

Дрецун: Нису отклоњене последице погрома
Досадашњи председник Скупштинског одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун нагласио је у Јутарњем програму да забрињава што нису отклоњене последице мартовског погрома, који је био само једна карика у ланцу догађаја који је требао да потпуно етнички очисти Косово и Метохију од српског народа.

Разговор Николине Ракић са Милованом Дрецуном и Душицом Филиповић
“Дакле, нису се протерани Срби вратили на своја огњишта, нису обновљене њихове куће, њихова имања су узурпирана, целокупна имовина, ти Срби једноставно не могу да се врате и да наставе свој живот тамо”, истиче Дрецун.

“Било им је потребно организовано насиље да би застрашили међународну заједницу”
Такође је веома интересантно, истиче, питање политичке позадине тога што се десило.

Подсећа да је у Уједињеним нацијама направљен план “Стандарди за Косово” од стране тадашњег шефа Унмика, који је Савет безбедности прихватио.

“Речено је у децембру 2003. године да се усваја тај програм и он је значио стандарде пре статуса. Дакле, стандарди па статуси. Ако испуните те стандарде, било је договорено, 2005. године ће се проверити да ли су стандарди испуњени и онда ће се започети разговори о статусу Косова и Метохије са намером Албанаца и ових држава који их подржавају да им се да независност. Међутим, Албанци апсолутно нису задовољни тиме. Они су изашли са тезом прво статус, па онда стандарди”, наводи Дрецун.

Душица Филиповић: “Метохијски сфумато” о људима који су остали упркос свим недаћама
Књижевница Душица Филиповић рекла је у Јутарњем програму да је за народ на Косову и Метохији карактеристично да се сабира око своје цркве, да је ту највећа утеха, нада и прибежиште у злим временима.

У књизи “Метохијски сфумато”, која ће данас бити објављена, сабрала је судбине људи од 17. марта, али и оних од 1999. године.

“Ја сам се заправо у овој књизи бавила судбинама људи који су и страдали, али који су претрајали ако тако могу да кажем, остали упркос свим недаћама на овим просторима. Дакле, ово је на неки начин књижевно сведочење, литерарно сведочење о судбинама, различитим карактерима. Приче се крећу и од легенде, мита, обухватају и период турског страдања, начин како су опстајале цркве, како су страдале, а потом поново васкрсавале, захваљујући наравно верном народу и уопште вери човека у васкрсење”, наводи Филиповић.

Било им је, објашњава, потребно организовано насиље да би застрашили међународну заједницу, да би показали да су спремни да опет ратују и да подигну устанак.

“О томе је говорио угледни интелектуалац међу Албанцима, Ветон Сурој, који је отворено рекао да је мартовски погром био устанак Албанаца и против Унмика и против Кфора”, каже Дрецун.

Да ли ће Приштина у наставку дијалога бити спремнија за промену политике
Што се тиче наставка дијалога, Дрецун оцењује да, иако део међународне заједнице који може да утиче на Приштину веома добро разуме какав је положај српског народа, тај лош положај и насилне активности које спроводи Приштина ипак користе за неку врсту политичке трговине.

“Очекујем да ће ипак Бисљими сада бити спремнији после ове веома битне посете Ескобара Приштини, бар да разговара о томе, али нисам сигуран да ће бити спремни ни да суспендују ту одлуку тзв. централне банке Косова, ни да промене нешто у својој политици. Можда ће показати неку спремност да се тренутно пронађе неко решење, али не верујем ни то”, закључује Дрецун.

Подели на: