Најновије вести

Петковић:Бисљими одбио заједнички састанак, инсистирали смо на ЗСО, представили мере

Директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић изјавио је да данас у Бриселу није дошло до тројног састанка са Приштином, јер је то одбио њихов преговарач Бесник Бисљими, јер је делегација Београда инсистирала на темама као што су ЗСО, поштанске услуге и питање примене споразума и представила мере за заштиту српског народа.

 

 

Петковић је рекао да Београд никада није имао проблем да разговара и има директне сусрете са приштинском страном, као и да су током тројног сусрета могли да кандидују шта год желе, али да је Бисљими то одбио.

„До тројног директног сусрета са приштинском страном није дошло зато што је господин Бисљими одбио да се сретне са представницима Београда, јер смо ми инсистирали на темама као што су ЗСО, поштанске услуге и питање имплементације односно примене споразума“, рекао је Петковић новинарима.

Петковић је после састанка са специјалним представником ЕУ за дијалог Мирославом Лајчаком у оквиру дијалога Београда са Приштином, рекао да се разговарало о пуној имплементацији свих претходно постигнутих и договорених споразума, као и свеобухватним мерама које је представио Александар Вучић за заштиту српског народа на АП КиМ и услова за оживљавање процеса дијалога.

Навео је да је српска страна у Бриселу разговарала и о мосту на Ибру, о поштанским услугама, енергетици, телекомуникацијама, несталим особама и интегрисаним управљањем прелазима.

„Дакле, бројне теме су биле за преговарачким столом. Као главни преговарач Београда сам представио мере Владе Републике Србије о којима је председник Александар Вучић говорио на конференцији за медије“, рекао је Петковић.

Он је после састанака рекао новинарима да је разговарано о мерама које подразумевају оживљавање процеса дијалога који нам је преко потребан.

„Пошто смо уверени да једино у дијалогу можемо да пронађемо компромисно решење за питање Косова и Метохије“, рекао је Петковић.

Он је истакао да Београд никада није имао проблем да разговара и има директне сусрете са приштинском страном, као и да су током тројног сусрета могли да кандидују шта год желе, али да истовремено и Београд има право да инсистира на својим темама.

„За нас није био никакав проблем, нити ће икада бити проблем да дође до директног сусрета и разговара са приштинском страном, господином Бисљимијем. Ја сам увек спреман и отворен да разговарам, као што је и председник Александар Вучић прошли пут био спреман да директно седне и разговара са господином Куртијем, али је Курти то одбио. Тако и сада је Приштина опет одбила да разговара“, истакао је Петковић.

Упитао је и о чему да се разговара ако Бисљими одбија да разговара о ЗСО, мосту, ако не жели да разговара о поштанским услугама, о томе што на терену мењају реалност кроз кршење споразума, затварања српских институција на АП КиМ.

„О каквој је онда нормализацији реч ако ви не можете да говорите о кључном питању формирању ЗСО? То су кључна питања која се односе и на то како Срби данас живе на КиМ“, истакао је Петковић.

Навео је да је Мирославу Лајчаку предао и листу свих ухапшених Срба, где су већим делом на тој листи Срби који су политички затвореници, иако су, како је рекао, постојале гаранције ЕУ и САД да нико ко је протестовао на барикадама неће бити ухапшен.

„А десило се нешто сасвим супротно. Покренули смо бројне теме, ми ћемо увек да будемо спремни да разговарамо овде у Бриселу и да се договарамо, да излазимо са компромисним решењима“, рекао је Петковић.

Директор Канцеларије за КиМ је нагласио да је политика Београда политика мира и стабилности и да је су тог разлога донете мере за помоћ Србима на АП КиМ и да су оне донете како би вратиле у живот процес диалога.

„Јер видите, ако се наш долазак у Брисел завршава тиме што разговарамо само са господином (Мирославом) Лајчаком, који је онда смисао преговора? Суштина је у томе да оно што је договорено буде имплементирано и остварено на самом терену, да бољитак пре свега буде виђен у српским срединама, да Срби који живе на КиМ имају разлога да верују у будућност, а не да га напуштеју посебно север КиМ“, рекао је Петковић.

Он је најавио да ће се данас на састанку са НАТО представницима разговарати о теми моста на Ибру разговарати кроз призму безбедности, где Београд, кроз посебно припремљену презентацију, посебно указати на све опасности.

„Ми ћемо посебно да укажемо, у посебној презентацији коју смо спремили, на све опасности које постоје уколико би Курти кренуо у једнострано отварања моста“, рекао је Петковић.

Он је додао да је разграничење у области Сувог Дола предуслов за отварање моста, али да је једнако важан и безбедносни аспект.

„То је суштина разговора са предсавницима НАТО-а овде данас у Бриселу и ми ћемо свакако искористити ту прилику да укажемо на све оно што Курти чини на кршењу људских права, на кршењу свих споразума, али и све опасности које се односе на питање отварања моста“, рекао је Петковић.

Подели на: