Најновије вести

Погоршана ситуација, у болницама више од 4.300 људи – сутра заседа Кризни штаб

Од почетка пандемије у Србији је тестирано 3.089.025 особа, укупан број регистрованих случајева је 498.696, а од последица инфекције преминуло је 4.620 особа.

13:20
У Златиборском округу још 177 новооболелих
У Златиборском округу још 177 особа позитивно је на ковид 19, саопштио је Завод за јавно здравље Ужице.

Највише новооболелих је у Ужицу 60, з атим Ариљу 28, Пожеги 19, следе Бајина Башта са 18, Пожега и Чајетина са 11, Пријепоље и Сјеница по 10, Косјерић 6 и Нова Варош 4.

Од почетка епидемије у Златиборском округу је 20.786 особа позитивно на ковид 19, највише у Ужицу 6.968 а изнад 2.000 оболелих су Прибој, Пожега, Пријепоље и Ариље.

13:18
У Мачванском округу 78 позитивних, највише у Шапцу, Лозници
Од 514 узетих узорака у Мачванском округу 78 је позитивно.
Највише новооболелих је у Шапцу 27, Лозница 23, Мали Зворник 8, Владимирци 7, Крупањ 6, Љубовија и Богатић по 3, Коцељева 1.

У осам локалних упрва у округу 967 становника је активно ооболело.

13:06
Ђерлек: Лош одзив за вакцинацију у Новом Пазару и Тутину, расте број заражених
У Новом Пазару до сада је вакцинисано само 5,2 одсто становника, а у Тутину још мање 2,4 одсто, каже државни секретар Министарства здравља Мирсад Ђерлек и додаје да ће у те две локалне самоуправе грађани од сутра моћи да се вакцинишу без заказивања преко еУправе.

Он је за Тањуг рекао да је епидемиолошка ситуација у Новом Пазару и Тутину “озбиљна и алармантна”, да се свакодневно повећава број новозаражењих вирусом корона, да се грађани не придржавају епидемиолошких мера (маска, дистанца), да се може десити да епидемија измакне контроли и да се понови сценарио од прошле године.

Напомиње да се до сада у Новом Пазару, где живи више од 120.000 становника, вакцинисало свега 5,2 одсто становника и да је то бројка којом не може бити нико задовољан.

У Тутину ситуација је још тежа, расте број новозаражених, а од око 27.000 људи, колико живи у тој општини, свега 2,4 одсто је вакцинисано.

“Вакцинација је једини начин да се боримо против ове опаке и смртоносне болести. Држава Србија је урадила све што је требало, набавили смо опрему, обезбедили болничке капацитете, лекове, респираторе. Сада имамо и све четири вакцине које су доступне грађанима Тутина и Пазара”, рекао је државни секретар.

Ђерлек очекује већу помоћ локалне самоуправе, да се више разговара са грађанима Новог Пазара и Тутина, објасни људима да се вакцинацијом спасавају животи.

Како каже током недавне посете Новом Пазару уверио се лично да се не поштују епидемиолошке мере – маска, дистанца, а да са друге стране људи не желе да се вакцинишу.

12:15
Седница Кризног штаба сутра у 11 сати
Седница Кризног штаба биће одржана сутра у 11 сати, сазнаје РТС.

Премијерка Ана Брнабић изјавила је јуче да ће, у склопу мера против ширења коронавируса, инсистирати да се сви концерти откажу, а да ће готово сигурно бити нових мера за викенд.

11:17
Затворен вртић у Лебану, нема заражене деце
Предшколска установа “Дечја радост” у Лебану затворена је јутрос на 14 дана због заражавања 7 запоселних.

Током протеклог викенда коронавирус потврђен је код двоје запослених у овој установи због чега је Завод за јавно здравље у Лесковцу наложио тестирање свих радника.

Инфициране су 4 васпитачице, 1 сервирка, 1 спремачица и један помоћни радник. Међу децом која похађају вртић нема заражених, рекла је за РТС др Зорана Кулић, епидемиолог лесковачког Завода за јавно здравље.

Од почетка месеца на подручју Јабланичког округа оболело је шесторо деце и 17 ученика. Једно одељење другог разреда ОШ “Јосиф Костић” у Лесковцу прешло је на онлајн наставу због заражавања 2 ученика.

У Јабланичком округу ситуација је нешто боља него у неким другим деловима земље.

Према подацима Завода за јавно здравље у последња 24 сата у Јабланичком округу од 287 тестираних, 66 је позитивно. Половина оболелих су из Лесковца, 20 је из Власотинца и 13 из Лебана.

10:06
У Златиборском округу 380 хоспитализованих, више од 1.100 прегледа за дан
У ковид болницама и стационарима у Златиборском округу смештено је 380 пацијената, од тога 19 је на респиратору.

У ковид амбулантама јуче је прегледано 1.149 људи, највише у ковид амбуланти ужичког Дома здравља 312, затим Опште болнице 124, Ариљу 122 и Пожеги 121.

09:30
У Пчињском округу још 180 заражених, у болницама у Врању слободно још 13 кревета
Према последњим подацима Градског штаба за ванредне ситуације у Врању, од 490 узорака из Пчињског округа, 180 је позитивних на коронавирус. Од овог броја 111 је из Врања, 13 из Сурдулице, по 17 из Владичиног Хана и Бујановца, 16 из Прешева, 4 из Трговишта и 2 из Босилеграда.

У ковид амбуланти АТД у Врању током јучерашњег дана обављено је 336 прегледа, од чега је 140 број првих прегледа. Узоркована је крв код 214 пацијената и сачињена 117 РТГ плућа. Урађена су 4 пи-си-ар и 180 антигенских тестова, од којих је 97 позитивно на коронавирус. Дијагностикована је бронхопнеумонија код 23 пацијента.

У ковид болницама ЗЦ Врање хоспитализовано је 147 пацијената. Од тог броја 134 је позитивно на коронавирус, исти број је са бронхопнеумонијом, док су на кисеонику 72.

На болничко лечење примљено је 19 пацијената, док је отпуштено 8. Тренутно су у ковид болницама ЗЦ Врање 13 слободне постеље.

09:27
Преминуо пацијент из Косовске Митровице
У српским срединама на КиМ преминула је још једна особа од последица ковида 19, тако да је од избијања епидемије укупно преминуло 115 пацијената, саопштено је из Кризног штаба у Косовској Митровици.

Преминула особа је из Косовске Митровице.

Регистровано је 46 новоинфицираних особа, од тестираних 131.
Новооболеле особе су из Косовске Митровице – 16, Звечана – 10, Лепосавића – 2, Зубиног Потока – 5, Призрена – 1, Косовске Каменице – 3, Гњилана – 4 и Штрпца – 5. Активна су 764 случаја.

08:37
У ковид болници у Батајници више нема места
Директорка ковид болнице у Батајници Татјана Аџић Вукићевић каже да је ситуација критична и пренапета и да у установи са 1.000 постеља више готово да нема места.

Аџић Вукићевић је за “Новости” навела да су у среду ујутру била слободна само два места, а да је дан раније отпуштено 56, а примљено нових 80 пацијената.

“Имамо скоро 900 болесника, практично смо попуњени. Тридесет преосталих постеља намењено је интензивној нези”, каже Аџић и додаје да је за недељу дана било 500 нових пријема, а да између 10 и 20 одсто болесника могу бити кандидати за интензивну негу.

Више од две трећине болесника је у веома тешком стању и сви су на кисеоничкој потпори било неинвазивној или инвазивној, указује Аџић.

Она истиче да је притисак на болницу неиздржив, и сматра да се сада плаћа данак сретењских празника и зимовања.

“Ово није смело да нам се догоди. Требало је да надлежни мудрије реагују. Хитно се нешто мора предузети”, поручује Аџић.

Фото: Тањуг/Зоран Жестић
08:16
У Краљеву се региструје од 110 до 150 случајева дневно
Према званичним подацима, само у првих десет дана марта оболело је више од 1.000 Краљевчана, а у истом периоду преминуле су 24 особе.
У краљевачкој болници се, према последњем извешају лечи 66 ковид пацијената.

Координатор краљевачког кризног штаба, епидемиолог проф. Радован Чеканац рекао је за РТС да је више од 15 дана епидемиолошка ситуација неповољна, региструје се од 110 до 150 случајева дневно.

“Вирус се највише шири на журкама, великим окупљањима, иако су забрањена догађала су се и у нашем граду. Кренуло је са оболевањем младих људи, старији су били дисциплинованији, али млади су донели вирус у своје породице и то је допринело ширењу вируса”, каже Чеканац.

Указује да има заражених и после прве и друге дозе вакцине и да је процес вакцинације одлично започео у Краљеву, али је дошло до опуштања људи, нису саслушали упутство да се придржавају мера опреза и након вакцинације одређени период.

“Разлога за сумњу у вакцину нема, она је присутна још код једног дела популације, време ће показати колико је вакцина значајна. Жао ми је што се продужетак трећег таласа дешава сада, па се не јаве људи за вакцинацију који имају заказане термине јер имају фебрилно стање”, каже епидемиолог.

Говорећи о новим сојевима вируса, др Чеканац каже да имамо нови сој на нашим просторима и то треба да нас брине.

Како каже, речено је да вакцине штите и од нових сојева, последње информације светских стручњака говоре да је нови сој далеко опаснији, вирулентнији. Чеканац истиче и да је он можда један од узрока повећања смртности у нашој популацији.

“Овај број у Краљеву ће се одржавати наредних месец дана, након тога очекујем да дође до благог пада, али је потребно да се сви грађани придржавају већ донетих мера”, закључио је Чеканац.

Извештај Немање Јаковљевића
08:07
Врање, чак педесет одсто људи који се јаве на преглед је позитивно
Врање је и даље по броју оболелих од коронавируса при врху листе , а ванредна епидемијска ситуација у том граду траје већ месец дана. За то време оболело је 2.500 Врањанаца, у Пчињском округу укупно 3.500.

Према последњим подацима, од 490 тестираних, позитивно је 183 у Пчињском округу. Од тог броја, највише новозаражених је у Врању 11. И у осталим местима је тешко, нарочито у Сурдулици и Владичином Хан где је дневно по 20 новооболелих.

Др Светлана Стојановић, директорка Завода за јавно здравље у Врању, каже да је број прегледа јако висок, само у Врању преко 300, од тога је велики број првих прегледа.

Наводи да 50 одсто оних који се јаве на прегледе буде позитивно, што је потврђено антигенским тестом. Слично је и у осталим општинама Пчињског округа.

Додаје млађи пацијенти углавном немају симптоме или су они благи, док је код старијих нешто тежа клиничка слика.

Додаје да су они са тешком клиничком сликом хоспитализовани у ковид болници у Врању и Сурдулици, а најтежи се транспортују према Нишу и Крушевцу.

Према њеним речима, најзаступљеније је радно способно становништва, од 20 до 65 године, а међу децом и школском омладином је нешто мање заражених.

Стојановићева додаје да вакцинација у Врању тече по плану напомињући да има заражених и међу вакцинисаним особама.

У Пчињском округу до сада је вакцинисано 40.000 људи, половина је из Врања.

Извештај Данијеле Манић Стојилковић
07:39
Озбиљна ситуација у Нишу, др Јеркан: На крају смо трећег таласа
По броју новозаражених коронавирусом Ниш је у среду био други у земљи.
Ниш је јуче обележио годину дана од првог акривног случаја коронавируса, веома је озбиљна ситуација од друге половине фебруара, у просеку буде и до 300 новозаражених.

Рад ковид амбулнате води Дом здравља. Директор Дома здравља у Нишу Милорад Јеркан каже да смо на крају трећег таласа, задња три дана је преко 2.000 укупно пацијената у ковид амбулантама.

Доста особа је и на педијатрији. Др Јеркан каже да је јуче било 120 прегледа, 71 први преглед, 30 позитивно, што указује да се и међу школском популацијом јавља ковид 19, али су то благи облици, немамо упут према КЦ Ниш.

Генерално је повећан број првих прегледа последњих дана. Указује да је то највећи број од како је почела пандемија и креће се између од 500 и 580 прегледа, што јасно указује да је од 22. фебруара нагло кренуло повећање, због неозбиљности која је се манифестовала у Нишу.

“Сва популација и школска и студентска је то донела, неколико дана имаћемо овако велики број па очекујем да се стабилизује. Једини лек је вакцина, преко 90.000 вакцина само дали, очекујемо да до средине априла дамо преко 120.000 вакцина грађанима а и онда ће плато бити стабилан”, рекао је Јеркан.

“Јуче смо обишли 180 пацијената у сеоском подручју, то је 50 километара у околини Ниша, сви радо примају вакцину и мислим да ћемо успети да победимо ову неман”, закључио је др Јеркан.

Подели на: