Најновије вести

„Злата, бакра и сребра за пола Европе”

У тиму аустралијског гиганта „Strickland Metals  Limited” који је купио пројекат за ископ руде на Рогозни и 22 Србa. Пројекат „Рогозна”  подразумева четири дозволе за истраживање које покривају око 184 квадратна километра. Има 170 тона злата, 214.000 тона бакра…

 

 

Планина Рогозна оивичена општинама Тутин, Нови Пазар, Рашка, Лепосавић, Звечан, Косовска Митровица и Зубин Поток, преко које пролази административна линија, испод Црног врха са 1.504 метара надморске висине, кажу, лежи на огромном богатству резерви руда злата, сребра, бакра, олова и цинка. Пре нешто више од три деценије рађена су обимна истраживања на Рогозни „Геозавода” из Београда и  која су открила богата налазишта  бакра, олова, цинка и злата и доказано је велико присуство ових метала  у утроби планине. На местима Караван Салија и Меденовац, на територији централне Србије, рударска истраживања су показала да се у утроби ове планине налази најмање 350 милиона тона руде бакра са великим садржајем злата и других племенитих  метала. Према тим истраживањима проценат метала креће се од 1,2 до 1,6 одсто, а како су тада утврдили стручњаци „Геозавода” из Београда, само из једне тоне бакарног концентрата могло би да се извуче по шест грама чистог злата.

ПРОЦЕЊЕНО ДА ИМА 170 ТОНА ЗЛАТА

Због тога је  „Strickland Metals Limited” из Аустралије ушао  у „уносну српску златну игру” након што је издвојио 37 милиона долара за куповину пројекта „Рогозна” који се може похвалити огромним ресурсом од 5,44 милиона унци златног еквивалента (око 170 тона). За пројекат злата „Rogozna Strickland Metals” је већ потписао обавезујући уговор о купопродаји са ISIHC Ltd, филијалом Ibaera Capital Fund LP. Уговор подразумева стицање целокупног капитала Betoota Holdings Ltd, власника компаније „Zlatna Reka Resources” из Београда која поседује пројекат „Рогозна”. Пројекат „Рогозна” има одличан потенцијал да прерасте у једно од највећих неразвијених налазишта злата на свету. Он подразумева четири дозволе Министарства рударства и енергетике Србије за истраживање које покривају око 184 квадратна километра у рударском басену „Трепча” на југу Србије. Минерални ресурс обухвата и 214.000 тона бакра и 364.000 тона цинка, а има и додатни значајан истраживачки потенцијал и могућности проширења ресурса који тек треба да буду истражени, укључујући веома јак потенцијал за значајну минерализацију порфира бакра и злата. – Одушевљени смо што можемо да најавимо куповину великог пројекта „Рогозна”, еквивалентног злата од 5,44 милиона унци – рекао је извршни директор аустралијске компаније Ендру Бреј. Додао је да „Strickland Metals” има изузетно јаку готовинску позицију за истраживачку компанију и да Рогозна представља савршену прилику да испоручи значајну додатну вредност за њихове акционаре.

НОВА ИСТРАЖИВАЊА И БУШЕЊА

Укупни трошкови аквизиције од око 37 милиона долара (оно што је стечено, тековина, добар проналазак) биће завршени првенствено путем емисије компанијиских акција са периодом депоновања од 18 месеци, а први део од 750.000 долара купопродајне цене је већ уплаћен. Купопродајни уговор ће по завршетку аквизиције омогућити емисију нешто мање од 380 милиона акција по цени од 9 центи по акцији. – Ми видимо да пројекат нуди огромну полугу за окружење цена злата које се брзо побољшава – рекао је Бреј. По завршетку аквизиције „Strickland” намерава да одмах предузме истражно бушење у сваком од четири дефинисана лежишта, фокусирајући се на зоне минерализације високог квалитета и нова открића. Кампања дијамантског бушења од 60.000 метара биће спроведена до краја 2025. године, а компанија намерава да користи најмање три дијамантске бушилице, уз бушење примарних циљева на локацијама Шанац, Меденовац, Градина и Бакарни кањон. – По нашем мишљењу, пројекат има потенцијал да прерасте у једно од највећих неразвијених налазишта злата на глобалном нивоу (са значајним уделом бакра и цинка) – рекао је Бреј. Према његовим речима, Србија је добро уређена земља са успостављеном рударском јурисдикцијом и тренутно је други по величини произвођач бакра у Европи. У пројекат злата „Rogozna Strickland Metals” је  укључен и тим од 22 српска члана а према овом пројекту „на Рогозни има племенитих метала за пола Европе”. З. Влашковић

Подели на: