РАДА КОМАЗЕЦ НАГРАЂЕНА „ЗЛАТНОМ ЗНАЧКОМ“ КУЛТУРНО -ПРОСВЕТНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ СРБИЈЕ
У Народном позоришту у Београду додељена су признања истакнутим уметницима, ствараоцима и културним активистима. Уредница и директорица „Панорама“ -Јединство овогодишња је добитница „Златне значке“ Културно просветне заједнице Србије за дугогодишњи допринос развијању културних делатности за несебичан, предан и дуготрајан рад.
Рада Комазец као културни радник и руководилац једине српске новинско издавачке куће на Косову и Метохији, две и по деценије ради марљиво и неуморно на развоју културе. Постала је интегрални део књижевне културе свога народа, а својим радом и деловањем на простору Косова и Метохије побеђује силу наметнуте политике и у сталној је борби за очување српског језика, писма, културе и српског идентитета. Препознатљива по великој привржености и посвећености , веома ангажована на очувању и промоцији српске културе и традиције кроз организовање бројних манифестација на Косову и Метохији од којих се посебно истиче јединствена манифестација – песнички сусрети „Лазар Вучковић“, који окупљају ствараоце са целог српског говорног и духовног простора и дијаспоре.
Рада Комазец је и дугогодишња уредница часописа за културу и књижевност „Стремљења“ , јединог те врсте на Косову и Метохији, који је одавно превазишао локални карактер, пошто је по квалитету и значају у врху српске периодике.
Као врсни познавалац историје и догађаја на Косову и Метохији златним пером исписала је на стотине репортажа, интервјуа, колумни, извештаја … за лист „Јединство“.
Потписала је и уредила на десетине наслова вредних књига поезије, прозе, историографије стваралаца са Косова и Метохије, рецензент је еминентним ствараоцима у Србији и иницијатор даривања књига библиотекама и школама по Косову и Метохији. Реализује бројне промоције издаваштва и културе Косова и Метохије по региону и Европи. Док су многи одустајали пред изазовима и опасностима које доноси рад на Косову и Метохији, Рада Комазец је остала непоколебљива у својој мисији и мисији новинско издавачке куће са којом успешно руководи – каже се, између осталог, у образложењу жирија који су сачињавали: Живорад Жика Ајдачић, генерални секретар КПЗ Србије, проф.др Урош Дојчиновић, музички уредник, Божица Велоусис, књижевница, Момир Филиповић, новинар и књижевник и Миломир Филиповић, ликовни уметник.
Директорица Комазец се након одликовања „Златном значком“ Културно – просветне заједнице Србије обратила публици у препуној сали Народног позоришта Београд са сцене „Раша Плаовић“ где су и додељена ова престижна признања:
.
– Лепо је бити награђен јер то значи да оно што радите оставља траг. То је доказ да идете правим путем , да се ваш рад вреднује, а награде, на неки начин, дају одговор колико и како радите. Превише је препрека и искушења са којима се суочава новинско издавачка кућа „Панорама- Јединство и ја као њен уредник и директор. „Златна значка“ КПЗ дође као „ветар у леђа“ и подстрек да се вреди борити за културу и праве вредности.
Стална је борба добра и зла, светла и таме и ако учинимо корак назад, тама и зло ће да заузму наш напуштени простор. Језик, култура и традиција су главни елементи националног идентитета једног народа. Српски језик и култура аутохтони су на КиМ, а стварани вековима и преношени као народно благо.
Стварање литературе данас на Косову и Метохији не значи само обликовање лепих уметничких речи, већ нешто много значајније и дубље, а то је очување српског идентитета тамо где је најугроженији, а то је, свакако, у нашој вековној постојбини Косову и Метохији- казала је, између осталог директорица Комазец и добила громогласни аплауз публике. Међу лауреатима су и амбасадор Мексика у Србији Карлос Исауро Феликс Корона, Маестро Алехандар Санчез Навара – композитор и Маестро Стивен Вилијам Барлау , британски диригент.
Доделу награда пратио је богат уметнички програм, а међу бројним званицама био је министар културе Републике Србије Никола Селаковић, дипломатски кор више земаља као и бројни културни ствараоци из целе Србије. Иначе, „Златну значку“ додељује Културно -просветна заједница Србије од 1976. године под покровитељством Министарства културе и Министарства спољних послова Републике Србије.
Б. Палић