Најновије вести

Средствима Владе Србије отворена сушара

 Пројекат изградње тунелске сушаре, капацитета 800 килограма за 24 часа, финансирала је Влада Републике Србије у износу од 5,5 милиона динара

 

Унајвећем и првом повратничком селу у Метохији, Осојану, општина Исток, у четвртак 14. августа, помоћник директора Канцеларије за Косово и Метохију Зоран Бојовић, уз пригодну свечаност, пустио је у рад тунелску сушару, капацитета 800 килограма за 24 часа, коју је финансирала Влада Републике Србије у износу од 5,5 милиона динара. Бојовић је изјавио да је ово један од пројеката који је реализован на основу иницијативе председника Србије Александра Вучића, подсетивши да су средства за пројекат одобрена крајем октобра прошле године. Изградњом тунелске сушаре у Осојану, створени су услови повратничким породицама у општини Исток за производњу нових производа од воћа, поврћа, лековитог биља и шумских плодова и могућност њиховог бољег пласирања на тржиште. – Сушара ће омогућити овдашњем становништву запослење, а могућности оваквог објекта су многоструке и Канцеларија за КиМ наставља са финансирањем оваквих пројеката. Прошле године смо инвестирали око 200 милиона динара у саднице а ове године завршавају се пројекти који у суштини омогућавају опстанак људима на КиМ – рекао је Бојовић. Он је подсетио да је пре сукоба у овом делу Косова живело око 8.500 Срба, а да их данас живи око 800 и да не постоји ни једна приватна фабрика. Позвао је Србе на Косову да формирају земљорадничке задруге јер су, како је објаснио, тада могућности велике, веће су и могућности Републике Србије да помогне онима који се удруже. Председник Привременог општинског органа у Истоку Малиша Ђурић изјавио је новинарима да ће сушара у Осојану бити на услузи свим Србима из 18 насељених места из ове општине. Ђурић је казао да је пласман робе повратника велики проблем и да ће један овакав објекат омогућити да се и тај проблем донекле превазиђе. Осојане је повратничко село које има све елементарне услове за одрживи опстанак и останак на Косову и Метохији: основну и средњу школу, Дом здравља, пошту, продавнице, седиште СО Исток…
Осојане представља један од ретких примера успешног повратка Срба у Метохију. У Осојанску долину се од половине августа 2001. године вратило око 350 Срба, а данас у селу живи и око осамдесеторо деце. З. В.

Подели на: