Најновије вести

Велики књижевни косовскометохијски прегаоц који је и просвећивао

У Доњем Речану код Косовске Каменице одржана манифестација:“Песничка реч у част професора и књижевника Слободиана Костића“

 

 

У Доњем Речану, код Косовске Каменице , родном селу књижевника професора др. Слободана Костића одржана је седма по реду манифестација њему у част под називом „Песничка реч у част профеосра и књижевника Слободана Костића“, која окупила је поштоваоце његовог књижевног и диховног рада.

Викарни епископ новобрдски Иларион служио је парастос Костићу, после начелствовања архијерејрејском литургијијом у манстиру Таманица у Доњем Речану уз саслужење архимандрита Нектарија, старешине цркве Светог Марка у Београду, пензионисаног свештеника и дугогодишњег професора призренске Богословије, духовника породице Костић, Трајана Којића и свештенства више у Косовскском Поморављу као и ђакона Николе, сина Слободана Костића. Лигургији и парастосу прустувовали су Костићева сурпуга Весна, његова деца и унучад и други чланови родибне, пријатељи и поштоваоци његовог лика и дела.

Након краће беседе у којој је говорио о значају литургијског живота и значају правог пута у животу који је сажет у прихватању тога да је Бог пут, истина и живот- владика Иларион се осврнуо и на лик и дело Слободна Костића, а пре свега на његову улогу на плану духовног просвећивања.

-Нека је вечнаја пајмјат брату нашем Слободану, који је имао и црквени чин ипођакона, клирик цркве божје, које је многе родио речју као професор на приштинском универзитрету, оставио трага. Не само да је просвћивао онако како приличи професору универзитета, него је промислом божју и Бог сам преко њега просвећивао оном нетрулежном, вечном просветом, благодатном просветом, проводио је људе цркви божјој.У то време када је он био професор дешавало се једно чудо на приштинском универзитету, један полет, који је мало када запажен и препознат, а као и оно што је чудесно, као што се Христос родио у Витлејемској пећини, скривен од помпе. Тако се и на приштинском универзитету на један чудесан али благодатан начин, дешавало с чудо рађања људи за вечни живот, те данас имамо многе и свештенике и монахе који заправо чезну за Христом , али када га нађу продају све што имају да би њега задобили. Тако и наш Слобдан на висини професорског звања се наизглед снизио до слуге, ђакон, чак и онај који је ипођакон.Он је подђакон. Он се спустио до те мере служеења да би га господ узвисио. И ево данас нас овде, сабрани смо, ту је наш отац Нектарије, старешина цркве Светога храма , отац Трајан из цркве Светога Марка, а наш Никола Слободанов син, ту је породица, пријатељи. Сабрасмо се око једне чудесне тајне, ето рађања за нови живот. Нека би благослов његове светости патријарха Порфирија са чијим добром вољом дођосмо овде и благослов владике Теодосија нека би били са овим местом са овим сабрањем. Нека би смо још на многаја благаја љета сабирали овде, вршећи помен на нашега Слбодана и не само на њега. Он нам је само повод дао , не само да се због њега саберемо него као да нам је то његово служење Богу, као дало још један Благослов, а тај благослов је разлог за сабрања а с разлогом да литургијски сабрани градимо цркву божју –казао је епископ Иларион.

У дворишту породичне куће проф.др Костића песници казвиали стихове

У оквиру манифестације „ Песничка реч у част књижевника Слбодана Костића“ у дровишту његове породичне куће, одржан је пригодан културно уметнички програм. Том приликом додељена је награда која носи име Слбодан Костић. Жири у саставу проф.др Драгиша Бојовић, доц.др Александра Тмушић-Костић и мр Живојин Ракочевић одлучио је да ову награду додели професору и књижевнку др Милану Громовићу из Новог Сада за његово књижевно дело „Плаво позорје“. Образлажући доделу ове награде Громовићу, проф. др Драгиша Бојовић је уз остало истакао да књига „Плаво позорје“ доноси један особен ауторски приступ тумачењу византијског и српског средњевековног наслеђа у поезији 20 века. Бојовић је том приликом истакао да су предмет Громовићеве анализе и песнаичка остварења Слбододана Костића.

-Два обимна поглавља псовећена су стваралаштву Слободана Костића. Прво носи наслов „Дискурс молитве у поезији и есејистици Слбододана Костића“ и обухвата анализу следећих Костићевих књига:“ Православно духовно песништво“, „Читање мапе“, „Жилиште и покајничке песме“. Друго песничко поглавње „Рекапитулација српског и византијског литургијског наслеђа у поезији Слободана Костића“, а у њему су обрађене следеће теме: „Традиција ужиљења у баштини“, „Хронотопичност и поетика Слободна Костића“, Заумни језик Костићеве поезије и“ Исихистички молитвени смирај“- рекао је проф. др Бојовић у образложењу одлуке да се овогодишпња награда „Слбодан Костић“ додели Др. Громовићу. Он је истакао да Громовићева двострука констектуализација Костићевог ствралаштва у оквиру српске поеизије и у оквиуру дијалога са византијскким нслеђем представља до сада најозбиљнији приступ делу овог песника.

-Ове ауторове студије као и друге објављене , несумљиво представљају нешто највредније што је до сада објављено у поезији Слободана Костића, а у Милану Громовићу препознајемо и аутора прве монографије о Косотићевој поезији- нагласио је проф.др Драгиша Бојовоић.

Костић је био велики књижевни прегаоц с Косова и Метохије

Захваливши се на додели овогодишње награде „Слободан Костић“, др Громовић је говорећи о Костићевој лирици, књижевно научној и књижевно уметичкој есејистици и прози, истакао да му је пре свега велико задовољство јер то чини у Костићевом родном селу Речану назвавши ово место рајским простором.

-Имао сам прилику да о делу Слободана Костића говорим у више прилика на научним скуповима у Србији и иностранству. Научна заједница имала је прилику да чује књижевноисторијску и књижевнотеоријску анализу Костићеве лирике и есејистике на конференцијама у Нишу, Новом Саду, Мелбурну и Вашингтону –рекао је уз остало др Громовић. Он је истакао да песничкодело Слободана Костића поетички припада специфичном типу модерног песништва са традицијом силаска у византијску и српску средњовековну баштину, које заузима место негде између песника послератног модернизма и неосимболизма (Васко Попа, Иван В. Лалић, Милорад Павић, Миодраг Павловић, Љубомир Симовић, ДесанкаМаксимовић, Милосав Тешић, Слободан Ракитић, Матија Бећковић и Светислав Мандић) и песника духовне лирике 19. и 20. века (Кузман Станић, Владика Николај Велимировић, Јустин Поповић, Отац Тадеј и Атанасије Јевтић).

Др Громовић је уз остало оценио да сложено и вишеслојно Костићево дело остаје будућим истраживачима за даља одгонетања, херменеутичка читања и свеукупно неговање, баш како гласи наслов ове манифестације – Песничке речи великог прегаоца, теоретичара и песника са Косова и Метохије.

Додељена ученичка награда у домену литерарног стваралаштва

Ове године је на манифестацији посећеној проф. др Слободану Костићу, додељена и ученичка награда. Она је припала учинику друге године Гимназије у Косовској Каменици, Илији Васићу за његово литерарно стваралаштво.

На манифестацији „ Песничка реч у част професора и књижевника Слободана Костића „ своје стихове казивали песници и књижевници проф. др Драгиша Бојоивћ, мр Живорријн Ракочевић, Милан Михајхловић, Ненад Милошевић, Др Милан Грмовић, Станислав Којић, Милица Стојановић и двоје младих књижевних стваралаца из Косовске Каменице, Илија Васић и Бојана Миљковић. А у оквиру културно уметничког програма наступали су чланови КУД „ Јован Којић“ из Врбовца.Они су извели некилико игара из Косовског Поморавља и отпевали неколико изворних песама из овог дела Косова и Метохије.

Манифестацију су установили пријатељи, колеге и поштоваоци Костићевог књижевног и духовног рада и његова породица. Породице и поштоваоци богатог књижевног Костићевог стваралштва и његовоге захвалили су се на подршци Епархије рашко призренске, Канцеларије за Ким и локалних самоуправа у реализовању манифестације.
С.И.

Подели на: