Најновије вести

Више од 17.000 ђака у школским клупама 

НОВА ШКОЛСКА ГОДИНА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ
Велики је проблем набавке уџбеника и школског прибора јер је Приштина забранила увоз робе из Србије
И поред свих тензија, несигурности и једностраних потеза Приштине упорених против Срба, око 17.000 ученика основних, средњих школа и деце предшколског узраста на Косову и Метохији, који наставу похађају по наставном плану и програму Министарства просвете Републике Србије, сешће у клупе у понедељак  2. септембра и започети школску 2024/2025. годину.
Како је  „Јединство“ сазнало из добро обавештених извора, у 70 основних, 30 средњих и 17 предшколских установа на Косову и Метохији  је све спремно за нову школску годину.  Но, и ове, као и претходних година биће проблем са уџбеницима с обзиром да привремене косовске власати не дозвољавају да се књиге за ђаке допреме из централне Србије. Такав атак Приштине  је незабележен у демократској Европи.
Годинама овај проблем муче родитеље и ученике, па тако огроман број ђака у немогућности да дођу до књига, дубоко залазе у школску годину само са свескама и неопходним прибором.
Надлежни из Школске управе на КиМ који су задужени за наставу по наставном плану и програму Министарства просвете Републике Србије, кажу да ће и ове школске године „бесплатне уџбенике добијати породице са троје и више деце, као и деца која су евидентирана у социјалним картама“, али и наглашавају да ће се наставно особље, заједно са родитељима потрудити да ђаци у оптималном року имају неопходне књиге.
– Познато је да привремене приштинске институције годинама не дозвољавају да се уџбеници неопходни за ђаке осниовних, средњих школа и за децу предшколског узраста допреме преко администативних прелаза. Иако је Приштина забранила сваки вид уласка српске робе из централне Србије, проблем са уџбеницима постоји већ неколико година, али се наставници, али и родитељи некако сналазе, како би деца на време добила неопходне уџбенике- кажу просветни радници који раде по школском суистему Србије  а зашто се учи из књига различитих издавача наводе :
– Да актив школе, односно наставници који предају одређени предмет имају могућност да се определе за издавача, па тако у многим основним школама, деца уче из књига за коју наставник, односно професор сматра да је наједукативнија.
Поред књига које ће и ове школске године да мањкају у школским клупама на целој територији Косова и Метохије, на северу Космета је тешко доћи и до „бољег“ школског прибора с обзиром да су многе књижаре чији су власници били Срби, после једностране одлуке Приштине да забрани увоз српске робе, ставили катанац на радње које су деценијама држали.
Тако у Косовској Митровици постоји само једна књижара, док у Лепосавићу, Звечану и Зубином Потоку постоје радње које нуде школски прибор, али је понуда слаба.
Тако ће многи родитељи морати да иду у централну Србију, како због уџбеника, тако и због школског прибора, што ће им додатно оптеретити буџет, али и изгубити време, с обзиром да се ових дана на административним прелазима, и на излаз и на улаз на нтериторију Косова и Метохије чека и више од два и по сата.
Као нигде у Европи настава на српском језику по школском плану Републике Србије и ове године почиње  у ванредним условима које је наметнула  једностраним антидемократским потезима Приштина.
З. Влашковић
Подели на: