„За сва детињства“
ПАНОРАМА – ЈЕДИНСТВО ОБЈАВИЛА ЗБИРКУ ПЕСАМА ЗА ДЕЦУ СРЕЋКА СИМИЋА
Деца узвраћају љубав само ако је приме а ове песме пуне дечја срца љубављу, каже у рецензији Рада Комазец
Приштинска издавачка делатност „Панорама – Јединство“ са измештеним седиштем у Косовској Митровици је од ове године богатија за неколико нових наслова истакнутих и реномираних аутора са Косова и Метохије. Међу тим књигама је и збирка песама за децу Срећка Симића „За сва детињства“ за коју је рецензију написала директорица ове новинско-издавачке куће и уредник издаваштва Рада Комазец.
Збирка песама „За сва детињства“ Срећка Симића састоји се од седам циклуса и укупно 57 песама. Песме су инспирисане и намењене деци од предшколског узрста преко школског до деце којима су ратови ускратили радосно детињство.
– Дете је код Симића природно, спонтано, несташно, радознало, разиграно и распевано. Топле и благе песме нуде деци помало старински свет, добронамеран , ушушкан и смирен који подстиче на маштања. Оваквим распоном мотивских релација Симић показује таленат за посматрање света под детињом призмом, што је нарочито важан корак у његовој поетској комуникацији са младим читаоцима, каже Рада Комазец о овој збирци.
Срећко Симић има ону врсту љубави према деци која је данас потребна више него икад због отуђења и усамљености човека што се често и на децу одражава.
– На страницама збирке су песме које редом славе дете, детињство, игру и хумор. Већ сам избор тема и мотива показује да Симић дубоко и искрено слави живот, рађање и детињство и открива његову поетску сензибилност. Неки од стихова у овој збирци и јесу писани из угла детета. Песме су врло живе, динамичне и дочаравају право одушевљење. Ови и овакви стихови пријемчиви су и врло интересантни за дете предшколског и школског узраста… Природни оквир за дечја маштарања и играрије, какво је море, постоје у овим песмама и непрегледно је извориште поетског надахнућа. Песник често посматра живот и стварност из тзв. дечје перспективе, запажа у рецензији Рада Комазец.
У песмама које посвећује страдалој деци стихови су прожети тугом, елегичношћу и искреном сузом. Према речима рецензента са овим песмама деца се образују, развија им се емпатија и постају племенита. У овим песмама препознају се многе врсте језичке игре. Њихово заједничко својство јесте да се путем њих језички материјал мења и коригује изазивајући ефекте зачудности услед одступања од стандардног говора. Ово су песме о продаји снова, хватању звезда, успаванкама, окрет аљкама и многим другим важним темама из света деце.
– У свим песмама доминира ауторова љубав према деци а саме песме имају карактеристике које се могу класификовати међу он е творевине песништва које представљају снажне васпитне путоказе за децу. Деца узвраћају љубав само ако је приме а ове песем пуне дечја срца љубављу, закључила је Комазец.
С.Ђукић