Најновије вести

Египатско-српски пословни форум, Вучић: Отварамо нову еру у односима Србије и Египта

Председник Србије Александар Вучић изјавио је на египатско-српском пословном форуму у Каиру да две земље отварају нову еру у односима, као и у економској сарадњи и позвао египатске компаније да учествују у специјализованој изложби Експо 2027. у Београду.

 

 

Вучић је захвалио председнику Владе Мостафи Мадбулију што га их је угостио како би две земље додатно оснажиле међусобну сарадњу, као и између компанија и подстакле економску и трговинску размену, затим у области туризма и слично.

„Хвала вам много председниче владе што сте ме угостили овде у овом дивном здању, која се налази у вашој новој административној представници, што је доказ да се снови остварују. И ја то знам зато што сам имао исти пример у својој земљи, јер људи не виде неопходност ових ствари већ од првог тренутка, али не брините, они ће у потпуности разумети све за неколико година“, навео је Вучић.

Истакао је да се то исто догодило и у Београду и у Србији са неким од наших пројеката.

„Ми видимо нову еру наших односа са пријатељском земљом Египат. Доста тога тек предостоји да се уради и доста је и пред вама, а и пред Србијом и надам се да ћемо и ми то на прикладан начин моћи да испунимо. Позивамо вас као државу, позивамо вас као ваше компаније да учествујете на специјализованој изложби ЕXПО 2027. у Београду што значи да смо заиста и те како заинтересовани да видимо неке од ваших компанија да учествују, који су учествовали у изградњи ових свих зграда и просторија овде. Надамо се да ће они моћи да дођу у Београд и да виде шта ми можемо заједно да урадимо на територији Србије“, рекао је Вучић.

Он је нагласио да је срећан што чује да су неке од тих компанија већ показале интересовање.

„Истовремено не могу да се отргнем чињеници да су се неки људи жалили на недостатак саобраћајних веза између Србије и Египта. И да кажем да ће Аир Сербиа што је могуће пре да поново крене са својим летовима између Београда и Каира, кад кажем што је могуће то значи у наредним недељама или за два месеца, не више од тога. И још једном ћемо поново успоставити још бољу конекцију између Египта и Србије и на тај начин“, навео је Вучић.

Вучић је навео да је Србија остварила стопу раста већу од четири осто, коју је потврдио и ММФ и додао да је то када је реч о Европи велика стопа раста.

„Ми морамо да створимо пословно окружење у коме ћемо моћи да остварујемо још и боље резултате у будућности. Није лако привући директна страна улагања под оваквим околностима широм света. Велики проблеми су у данашњој Европи, зато што је стопа раста у земљама ЕУ, веома мала и значајно мања него што је била“, истакао је председник Србије.

Оценио је да отварање нових пословних тржишта чини посао председника влада и држава. „Заиста ценим људе са египатске и са наше стране који су вредно радили да бисмо пословали овај споразум о Слободној трговини што је веома снажан темељ за повећање наше трговинске размене, а и свега остало што са тим иде“, рекао је Вучић.

Председник је истакао да верује да би независне и суверене земље требало да се повезују и нагласио да се од великих сила не може добити. „Оно што ми можемо да добијемо из наше сарадње, неће бити условљено ничим, нити од стране неког другог. Ово је чисто пријатељство. И једни и други имамо интересовање да сарађујемо због добробити људи. Ја у ову сарадњу верујем као и у визију председника Ал Сисија“, рекао је Вучић.

Навео је да је у протекле две године мир постала готово забрањена реч. „Морамо да се залажимо за мир, да заговарамо мир. Ми хоћемо да видимо одговорност и стабилност и не тражимо ништа друго. Не желимо да видимо да се политички противници убијају било где у свету“, рекао је Вучић.

Мадбули: Египатско-српски привредни форум – нова ера у развоју односа две земље

Председник Владе Арапске Републике Египат Мостафа Мадбули оценио је на египатско-српском привредном форуму у Каиру да организовање тог форума означава нову еру у развоју економских односа две земље, која иде у корак са изузетним политичким односима двеју земаља.

„Овај форум осликава плодну сарадњу и снажне везе које повезују наше две земље, нарочито од историјске посете његове екселенције председника Египта Абдел Фатах ел Сисија Србији у јулу 2022. То осликава нашу заједничку посвећеност да оснажимо наше економске везе и да проширимо инвестициону сарадњу између Египта и Србије“, рекао је Мадбули.

Он је похвалио напоре Србије да достигне економски просперитет.

„Ово је заиста довело до импресивних резултата, на пример да постигнете једну од највиших стопа раста у Европи током пандемије ковида 19, упркос економским изазовима који су то све пратили“, рекао је Мадбули.

Према њговим речима, више од сто година Египат и Србија уживају уважене политичке односе, који су чврсто зацементирани снажним партнерством и заједничким погледом да се постигне праведан светски поредак.

Мадбули је поздравио потписивање Споразума о слободној трговини између Египта и Србије, јуче у присуству председника Вучића и Сисија и оценио да ће споразум вишеструко увећати трговину између две земаље у наредних пет година.

„Као једна од највећих нација на Западном Балкану, Србија представља капију за улаз европске робе у регион, поред тога што омогућава друге бенефите кроз иницијативу Отворени Балкан, које ће омогућити египатској роби да без неких царинских ограничења уђе на тржиште. Такође, Египат јесте капија за улаз српских производа у Африку. Кроз споразум о слободној трговини који ми имамо са афричким континентом“, рекао је Мадбули.

Он је пожелео добродошлицу председнику Вучићу, како је рекао, председнику пријатељске земље Србије, као и српској делегацији у „њихову другу домовину Египат“.

Ел Хатиб: Позитивне економске пројекције Србије и Египта омогућавају јачање односа

Министар за инвестиције и спољну трговину Египта Хасан ел Хатиб рекао је да позитивне економске пројекције Србије и Египта указују на велике могућности да се појачају и прошире економски и трговински односи.

Ел Хатиб је на египатско-српском пословном форуму у Каиру, коме присуствује председник Србије Александар Вучић, рекао да су у временима глобалних неизвесности и Египат и Србија показали изузетну отпорност.

Он је навео да се стопа раста српске економије убрзала у другој половини 2023. године, а да је и економија Египта показала да је отпорна и да имају прилив великих спољних инвестиција.

Ел Хатиб је рекао и да се форум одвија док Србија и Египат прослављају 115 година билатералних односа, током којих је партнерство само јачало о чему сведоче недавне посете шефова држава.

Он је навео да форум показује заједничку посвећеност економским интеграцијама и инвестиционој сарадња, а служи и као платформа да отвори комуникационе канале између две владе и представника приватног сектора, са циљем да направи економске односе до нових хоризоната.

„Ми делимо циљ Србије да игра већу улогу на глобалним тржиштима“, навео је он.

„Циљеви су јасни – да се додатно ојача економско окружење, да се оснажи приватни сектор снажним инструментима за заштиту инвестиција, да се ојача позиција Египта као водеће нације са потенцијалом људских ресурса и да се Египат успостави као дестинација на нивоу светских инвестирања“, рекао је он.

Момировић: Споразум о слободној трговини са Египтом одмах у примени

Министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић рекао је да делимична и пуна либерализација за пољопривредне производе из Србије почиње одмах, чим Споразум о слободној трговини са Египтом ступи на снагу без прелазног периода, а да ће либерализација за индустријске производе бити у фазама од 10 година од ступања Споразума на снагу.

„Готово 50 одсто пољопривредних производа који потичу из Србије ће моћи без царина одмах да се извозе, када је реч о индустријским производима Споразум предвиђа да 30 одсто индустријских производа током 10 година буде на сличан начин пласирано“, рекао је министар у свом обраћању египатско-српском привредном форуму у Каиру.

Србија ће унапредити приступ за око 83 одсто пољопривредних и воћних производа који су пореклом из Египта, нагласио је Момировић, и пуна либерализација ће се односити на 55 одсто тарифних линија за увоз из Египта у Србију.

„Србија има предност у повезивању са Египтом а то је завршетак дуплог колосека брзе пруге од Београда до Будимпеште и Коридор 10 који иде од Београда до Северне Македоније са директним приступом луци Пиреј, што јесте најкраћа рута за Египат од Европе“, рекао је министар.

Момировић је истакао да географска позиција Србије нуди обећавајуће могућности и шири трговину и повезаност Србије и Египта. „Подстицаји за инвеститоре у нашој Влади која је дала механизме подршке за пословне људе, олакшава инвеститорима да своје пословне операције воде из наше земље, и позивам све компаније из Египта да до размотре потенцијале Србије за своје инвестиције“, рекао је Момировић.

Споразум о слободној трговини са Египтом је наставак жеље за повезивањем и Споразума о слободној трговини Србије са Кином, додао је министар и најавио потписивање Споразума са Јужном Корејом у будућности.

„Претходних година смо сведоци изузетних трансформација, јер је наша Влада предузела значајне економске реформе да направи пословно пријатељско окружење за раст и иновације. Ова залагања су довела до стварања живих и динамичних тржишта што је Србију учинило привлачном дестинацијом за нова улагања“, рекао је Момировић.

Поручио је да је задовољан потписивањем Споразума о слободној трговини са Египтом и нагласио да је то резултат рада председника две земље. „Овај билатерални споразум ће подстаћи економске односе између Србије и Египта и када је реч о трговинској размени и узајамним инвестицијама“, закључио је Момировић.

Чадеж позвао привреднике Египта да сарађују са ПКС и послују у Србији

Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж је на египатско-српском пословном форуму у Каиру позвао привреднике из те земље да сарађују са ПКС и користе њен алат вештачке интелигенције – дигиталног асистента ако желе да послују у нашој земљи или пронађу партнере.

Чадеж је истакао да је захваљући изузетним односима Вучића и председника Египта Ел Сисија јуче потписан Споразум о слободној трговини који ће донети суштинску промену у односу две земље.

Чадеж је рекао да је одрастао у Немачкој али да је имао доброг пријатеља из Египта и да је на ручном зглобу истетовирао арапску реч која значи – река снова. Поручио је приведницима да је управо важно да имају снове и да их остварују и да је управо први део тог сна када је реч о Србији потписани Споразум о слободној трговини између две земље.

„Али нису само важни споразуми о ССТ, они нам праве оквир, али да видимо како да вам пружимо више подршке, да сачувате време и новац и да будете ефикаснији“, нагласио је Чадеж.

Каже да је ПКС пре неколико месеци започела пројекат заснован на АИ – дигитални пословни асистент.

И већ смо направили велики број база подата како да се послује у Србији, додао је Чадеж и навео да приведници из Египта могу већ у наредних десетак дана да оду на сајт ПКС – на енглеском и виде царинске стопе, на пример, да је за јабуку нула, затим колико је извезено јабука из Србије и по којој цени по тони, да пронађу партнере, сазнају како да отворе рачун и све друго, а не да то траже на гуглу.

Чадеж је истакао да ће све то моћи да нађу на свом језику, као и да ту сазнају на пример да је Србија извезла јабуке у свету прошле године у вредности од 98,6 милиона долара и слично.

„Ово је први пут да користимо несто овако, зато вас позивамо да будете наши партнери и користите ову платформу, да вам помогнемо да имате додатну врендост и ширите своје пословање. И укрцајте се у ову реку снова“, поручио је Чадеж.

Извор: РТС, Тањуг

Подели на: