Радници у српским институцијама на северу КиМ и данас покушали да дођу на своја радна места
Запослени у српским институцијама на северу Косова и Метохије, које је у петак 30. августа запосела полиција, ни данас нису могли да дођу до својих радних места.
Испред општине Косовска Митровица и јутрос су дошли сви радници Привременог органа са питањем за полицију када ће им бити омогућено да раде.
Вера Савић, која је 35 година општине Косовска Митровица, је рекла да су дошли и данас да служе народу, зашта су и плаћени.
– Као што сви знате ово није јавни сервис само Срба, већ свих грађана грађана који живе на територији Косова и Метохије. Ја као радник општинске управе имала сам прилике да изађем у сусрет не само Србима него и Албанцима, Муслиманима, Ромима. Нама се обраћају и Албанци са целог Косова, завршавају пензијепотврде код нас да би регулисали пензије. Затварањем општине ускраћена су елементарна права деце и свих грађана Косова и Метохије- рекла је Славић.
Радник општине Саша Петровић по струци правник, каже да су му овде корени, да је рођени митровчанин и живи овде са својом породицом
– Седамнаест година радим у општинској управи, на жалост од јуче не могу да уђем у своју канцеларију и обављам своје редовне послове које сам до сада обављао. Ми смо као сервис грађана, односно општинска управа од 1945. године, а нисмо престали да радимо ни после рата ни за време рата, ни 25 година после рата, до петка 30. августа, званично је пружала услуге без обзира на верску националну или било коју другу припадност. Врата су била отворена свима, радили смо професионално и наш рад се није кршио ни са каквим прописима. Међутим, без икаквог управног акта, обавештења или образложења бар нама радницима који хранимо породице од овога онемогућени смо да радимо- рекао је Петровић.
Петровић је додао да је ово прилика да се апелује на међународну заједницу, Европску унију према чијим постулатима је нарочито загарантовано право на рад, право на живот, на слободу кретања, да дају неко образложење.
И радници запослену у згради у Бошњачкој махали, где се налазила Канцеларија за Косово и Метохију, као и Дирекција Фонда за пензијско и инвалидско осигурање, Косовскомитровачки округ, те Центар за социјални рад из Вучитрна, такође су се се окупили јутрос у знак протеста јер им је онемогућено да раде свој посао.
Начелник Косовскомитровачког округа Вучина Јанковић истакао је да је затварањем институција на северу КиМ угрожено више од 30.000 људи.
-Јутрос смо, као и јуче кренули на своја радна места, али дочекао нас је кордон до зуба наоружане косовске полиције. Спречили су нас да дођемо до својих радних места, обављамо задатке и пружамо услуге свим грађанима. Желим да напоменем да је овом акцијом угрожено више од 30.000 људи, нико не размишља о тим људима, да ли ће они у наредном периоду имати плате, пензије, социјалне додатке и да ли ће моћи да прехране себе и своје породице- рекао је Јанковић.
Он је поново апеловао на међународну заједницу да реагује.
-Желим и овај пут да напоменем да ми нисмо никаква паралелна институција, већ смо институција која пружа услуге свим грађанима, без обзира на расну, верску и националну припадност. Међународна заједница готово стално нам говори о владавини права, о људским и мањинским правима. Господо, сад имате прилику да делујете, имате флагрантно кршење људских права овде на Косову и Метохији и позивам вас да изађете са неким конкретним мерама и омогућите нама да се вратимо на своја радна места. Ми овде мирно протестујемо, не угрожавамо никога. Можете да видите да на један крајње миран и цивилизован начин исказујемо своје незадовољство- казао је Јанковић.
С.К.