Најновије вести

Комадић природе на свакој слици

Скица за портрет: Радомир Рашковић, сликар и дизајнер

Рашковић је од оних сликара који живе од љубави према природи и од сликања пејзажа. Предели Ибарског Колашина су његово исконско и непресушно надахнуће
Непрекидни сусрет са природом у реалном и у уметничком свету за Радомира Рашковића је неизоставан део живота. Природу воли као планинар, а још више као сликар. Пејзажи су део његовог бића. Бавећи се сликарством готово 30 година остао је веран својој првобитној љубави – пределима из приореде. Природа је за њега Бог, а Бог природа. Као да је дух Спинозе бар мрвицом сишао и на његово раме. Ван природе постоје и други мотиви које слика, али то је само по жељи наручиоца… Пејзаж је за њега непресушно надахнуће. Пејзаж је онај покретач који га тера да слика и по целу ноћ. И не сваки пејзаж. Посебно га привлачи завичајни пејзаж Ибарског Колашина одакле је пореклом. Прадедовска кућа и имање у Дрену све га више вуку ка себи. Прошле године је у два наврата боравио у кући предака… – Кућа је очувана, каже. Имам где… Рашковић би в олео да ове године организује изложбу својих слика колашинских пејзажа у Културном центру „Стари Колашин“ код неуморне директорке Андријане Живановић…
Сликар пејзажа и портрета Радомир Рашковић је рођен у Крагујевцу где живи и ради. У Крагујевцу и иначе има доста Колашинаца. Преци су му из Ибарског Колашина. Прве кораке у сликарству започео је у ликовном студију „Застава“ чији је члан од 1993. године. Исте године учествује на првој колективној изложби „Мајски сусрети“ у галерији „Сцене Црњански“ у Београду. Две године касније 1995. учествује на годишњој изложби ЛУК-а (Ликовни уметници Крагујевца). Од тада је и члан овог удружења. Заступљен је на преко двадесет колективних изложби, у Београду, Крагујевцу, Новом Саду, Нишу, Крушевцу. Радомир Рашковић је члан међун ародног удружења „Сликарски уранак“ из Подгорице, која окупља уметнике из преко двадесет земаља света. Учесник је у многим домаћим и међународним колонијама у земљи и региону, а често је присутан и на хуманитарним и ТВ акцијама. Платна Радомира Рашковића се налазе у многим приватним колекцијама у Србији, Немачкој, Аустрији, Белгији, Америци… Осим штафелајног сликарства бави се и осликавањем зидова у приватним и угоститељским објектима , од којих је најпознатији „Библиотека код Милутина“. Бави се и фотографијом и графичким дизајном.
Сликар Радомир Рашковић ради и портрете једанко верно као што их својим фото-апаратом бележи. Прецизност је његов најјачи атрибут. Тога је свестан. Маестрално ради слике по на руџбини, поштујући вољу захтевног купца који, и кад је неук, зна да буде сурово критичан. Радомир каже, зато прво направим фотографију па сликам према том „моделу“ и онда нема грешке. -Наручилац који зна шта хоће, све види, види свако дрво које је њема у фокусу, каже Рашковић… А захтевни љубитељи пејзажа су ипак верни љубитељи Рашковићевог стварања… Купци његових слика живе и од успомена. И у томе је тајна њиховог идентитета. Зато се, условно, може рећи да је Радомир Рашков ић народни сликар.

Инспирација је свида око ствараоца

Сликари раде све оно чиме ће их препознавати и када их не буде. И сваки сања да траје вековима, што и није тако нереално. Радомир Рашковић ће иза себе оставити бројне слике које ће га идентификовати. Рашковић ужива у стварању. Посвећен је сликарству, фотографији и планинарењу. У том споју живи, ужива и траје. – Посматрајући слике Радомира Рашковића имао сам тисак да је он шватио поруку старих мајстора и да се окренуо оној теми, где може највише да пружи, а то је приорда. На његовим пејзажима се види та љубав према природи, јер с пажњом одабира њене најинтересантније делове које ће ставити на своја платна, каже о Рашковићевим сликама Слободан М. Стефановић, историчар уметности. Рашковић своје виђење Колашинских предела у општини Зубин Поток ради често и у две – три и више верзија јер га уметнички нерв и креативност гоне да увак да неку нову и другачију варијацију на исту тему. Таква је и слика „Црква у Дријену“. Његове су и бајковите слике пејзажа као што су: „Рашков поток“, „Пролеће у Калудри“, уље на платну, „Вијагор“, уље на платну, „Брдо у Калудри“, уље на платну, „Берим“, уље на платну и многе, многе друге… Радомир Рашковић је продуктиван сликар. Кад слика, предаје се послу без остатка…
 С.Ђукић

 

Подели на: