Истина нема везе са бројем људи који у њу верују
Професор Миладин Распоповић објавио аутобиографски роман „Косовска трилогија”. Аутобиографски роман са прологом и епилогом „Косовска трилогија“ чувеног професора из Косовске Митровице, Миладина Распоповића, објављен је ове године у оквиру Библиотеке „Крстоноше“ код издавача „Лестве“ Косовска Митровица, уредника Зорана Ђорђевића. Рецензент овог обимног и вредног дела од преко 500 страна је професор др Милорад Драгојевић. О књизи је објављено и мишљење романописца Зорана Д. Милојевића.
Професор Миладин Распоповић је предавао српски језик у познатој гимназији „Силвира Томазини“ у Косовској Митровици. Начин како је то чинио, љубав коју је гајио према тој области, утисак који је остављао на генерације ђака , створили су од њега легенду, чије је име прешло границе и школе и града. А његово ангажовање у тој области и у ваншколским активностима , само су то увеличале.
Судили му за „непријављивање кривичног дела“

Комунизам и духовна трагедија Срба

Тезу да Албанци са Косова нису Арнаути већ Арнауташи (алабнизовани Словени) професор Распоповић је поткрепио сликовитим догађајима који говоре о речи „Арнауташи“ о чему наводи и истоветно мишљење универзитетског професора др Хасана Калешија (1922-1976). У роману „Косовска трилогја“ остаје забележено сведочење универзитетског професора др Хасана Калешија, истинољубца каквих је било мало у титоистичко време. Средином 70-их година прошлог века професор Калеши упутио је писмо тзв. косовској арнаутској и арнауташкој „елити“ поводом понашања фалсификатора историјске истине Скендера Ризаја и Али Хадрија, о њиховој безочној тврдњи да није било Сеобе Срба 1690. године под Арсенијем Чарнојевићем. А Распоповић каже „камо среће да није било, барем би велики епичар нашег потурчавања отишао на онај свет срећан после метка рођачке Озне у неким Лисичјим потоцима“. Професор Распоповић је у „Косовској трилогији“ истакао значај старих српских породица у очувању српског нациоанлног идентитета и моралног интегритета и да су биле жестоко нападане зато што су чувале српство. У свакој косовској и метохијској вароши било је по неколико таквих породица. У Косовској Митровици такве су породице биле Јевтићи, Апостоловићи, Брушије, Жарковићи, Ђорђевићи ( угледна грађанска породица са очуваном националном свешћу), Ћамиловићи и друге.
Славица Ђукић
Спора, трома и достижна правда
Митровчани и други угледни професори и Срби међу којима и поетеса др Даринка Вучинић, предлажу да се гимназији у севрном делу Косовске Митровице да име времешног професора Миладина Распоповића. Усавјањем овог предлога омиљени професор Распоп, био би враћен у школу из које му се неоправдано и злонамерно изгубио траг, а правда би дошла на своје.
Миладин Распоповић је рођен 1933. године у Вучитрну. Основну школу завршио је у Косовској Митровици. Отац му је радио у врховном аграрном повереништву које је водило бригу о насељавању Старе и Јужне Србије, чије су становништво проредили чести ратови и терор отоманских власти и арнаутских качака. После завршене Југословенске и опште књижевности на Филозофском факултету Универзитета у Београду запослио се у гимназији у Косовској Митровици у којој је стекао матуру , али је 1973. године из ње искључен као „великосрпски националиста“, прогалшен за морално-политички неподобног а затим прикључен похапшеним члановима Нове комунистичке партије др Бранка Бошковића, мада за њу до тада није ни чуо. На пећком процесу, који је јавно потпомогао и „највећи син српског народа“, јавни тужилац је одустао од оптужбе, али је глас „Великог мештера“ са једног митинга у Марибору захтевао да се „сви егземпљарно казне“, па је и он кажњен на „само“ једну годину за дело „не пријављивања кривичног дела“. По изласку са робије морао је да издржи муке кужног болесника. Професор Миладин Распоповић је писао књижевне критике које је објавио у две књиге и то По сродности И и По сродн ости ИИ, а припремио је и трећу књигу критичких текстова. Објавио је књижевно-критичку монографију „Приповедна поетика Данила Николића“ и друга дела.
С.Ђ.