петак, 02. јуна 2023. | 17:54
Најновије вести

Мост стрепње и раздора поново у жижи косовске збиље

 Aлбанци у новој СО Северна Митровица 28. априла донели одлуку о отварању моста за саобраћај. Мост затворен од јуна 1999. године од када је на њему до сада било више од 1.000 сукоба, од којих 125 великих. У тим сукобима двоје Срба настрадало а више од 300 лакше и теже повређено. На мосту биле барикаде, „Парк мира”, оклопни транспортери, сузавац, шок и димне бомбе…

 

 

Од јуна 1999. године главни градски мост на Ибру у Косовској Митровици уврстио се по знаности и углавном по лошем, међу оне најпознатије, најдуже, највеће, раме уз раме са Голден гејтом, мостом на реци Квај, мостарским мостом, мостовима на Сени у Паризу, онима на Темзи у Лондону… Од 1999. године, од доласка међународне војне и цивилне мисије, мост на Ибру био је поприште бројних сукоба Срба и КФОР-а на једној страни и Албанаца на другој у њиховом настојању да насилно уђу у северни део града и протерају Србе. Мост је и данас далеко од оних Андрићевих „мостова који спајају обале реке, људе, скраћују путеве и представљају лепоту једног града”.

ОТВАРАЊЕ МОСТА ПРЕТЊА ЗА МИР

На првој седници Скупштине општине у северној Косовској Митровици, након локалних избора за ову општину 23. априла 2023, донета је одлука о отварању моста на Ибру који дели северни у јужни део града и који представља важан безбедносни бедем за Србе на КиМ. За ову одлуку на седници СО Северна Косовска Митровица, 28. априла, гласало је 11 албанских одборника, један је био уздржан а једини Србин одборник је био против. Све се то догодило у дану кад је Европска унија и званично заказала нови састанак председника Србије Александра Вучића и косовског премијера Аљбина Куртија, 2. маја у Бриселу. Једини српски одборник у овој локалној Скупштини Душан Милуновић, који делује самостално, на седници је истакао да је одлука преурањена и да се може тумачити као корак ка уједињењу Северне и Јужне Митровице, те изазвати инциденте. Он је додао да у тренутној осетљивој политичко-безбедносној ситуацији то није паметна одлука локалне скупштине. Дан након што је предлог одборнице Куртијевог Самоопредељења  добио зелено светло у Скупштини општине Северна Митровица, подршка је стигла и из Приштине. Приштина је подржала предлог новоизабраних одборника Скупштине Северне Митровице да се за саобраћај отвори главни мост на Ибру. Ту одлуку политички представници Срба са Косова и Метохије, али и званични Београдоцењују као директно угрожавање мира. Мост који спаја северни део Митровице са јужним један је од симбола страдања српског народа на Косову и Метохији. Срби су захтев за његово отварање, иако у граду има још мостова који су у функцији, схватили као претњу по мир. Циљ овог Куртијевог једностраног и противправног потеза, отварања моста за саобраћај, јесте да доведе до нових тензија и провокација на рачун мирног српског народа на северу КиМ, став је свих Срба на северу Космета

МОСТ СИМБОЛ СТРАДАЊА СРБА

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије Петар Петковић, саопштио је да су једнострани и противправни потези, циљ Приштине и Аљбина Куртија да изазове нове тензије и провокације на рачун српског народа на северу Косова. „Аљбин Курти је недвосмислено показао да жели и сања рат и да читав север Косова и Метохије уведе у сукобе. Он је наредио својој одборници Аиди Ферати да на седницу Скупштине општине у Северној Косовској Митровици (28. априла) уврсти тачку дневног реда о отварању моста на Ибру који дели северни у јужни део града и који представља важан безбедносни бедем за Србе на КиМ. Циљ овог Куртијевог једностраног и противправног потеза јесте да доведе до нових тензија и провокација на рачун мирног српског народа на северу КиМ”, казао је Петковић. Српска листа је такође најоштрије осудила нелегалну и нелегитимну одлуку коју је донела Скупштина општине Северна Митровица. Они кажу да се овим директно крши Бриселски споразум и нарушава мир на овим просторима. Осим што су осудили изгласавање одлуке у СО Северна Митровица, из странке Српска листа упозорили су да ће „евентуално отварање моста несумњиво за последицу имати инциденте на овом простору, што је очигледна намера Приштине”. „Мост на коме се десило више од хиљаду етнички мотивисаних напада са југа на север је симбол страдања српског народа и намере Приштине да протера преостале Србе из једине урбане средине у којој су опстали у већем броју”, навели су у саопштењу. Одлука је, по њима, нелегална и нелегитимна, а усвојили су је „квази одборници без икаквог легитимитета међу грађанима”, али и наставак „окупације Севера”. Захтевају да КФОР, ЕУЛЕКС и представници међународне заједнице најхитније спрече примену ове одлуке, која „подрива процес дијалога”.

ВИШЕ ОД 1.000 СУКОБА НА МОСТУ

На главном градском мосту на Ибру у подељеној Косовској Митровици од јуна 1999. године до сада било је више од 1.000 сукоба на мосту од чега је 125 великих инцидената које су све до једног изазвали Албанци. У 26 сукоба употребљено је оружје а двоје људи је настрадало са српске стране 17. марта 2004. године. Сузавац, шок и димне бомбе, гумени меци и бојева муниција од стране Кфора, али и Албанаца, обележили су све велике сукобе. У сећању Срба је 13. фебруар 2000. године када је више од 40.000 Албанаца кренуло са јужне стране, под слоганом „Марш мира” да насилно уђу у северни српски део града. На мосту се у тренутку напада налазио контингент француског Кфора са оклопним транспортерима у пет редова који је сузавцем, шок и димним бомбама, гуменим мецима спречио насилни улазак Албанаца у српски део Митровице.

ЗА РЕКОНСТРУКЦИЈУ И УЛЕПШАВАЊЕ 6,4 МИЛИОНА ЕВРА

У главни градски мост на Ибру у подељеној Косовској Митровици од 1999. године за реконструкцију и улепшавање уложено је 6,4 милиона евра. Средствима француске владе, од невероватних 5,2 милиона евра, главни градски мост на Ибру, из 1974. године, је реновиран и улепшан са полукружним светлећим луковима у периоду од септембра 2000. до јуна 2001. године. Пројектант данашњег изгледа моста је француски инжињер Жил Пике који је пројектовао и нови, у рату срушени, камени мост у Мостару. Уклањањем „Парка мира” на главном мосту почела је и ревитализација моста 14. августа 2016. године, средствима ЕУ од 1,2 милиона евра. Дужина садашњег главног градског моста на Ибру у Косовској Митровици је 91,2 метра, а ширина 25,3 метра. Укупна површина моста износи 1.120 квадратних метара. Мост се налази на 508 метара надморске висине. З. Влашковић

Подели на: