Приштина, страх од манипулације гласовима дијаспоре
Предвиђања да ће резултат надметања водећих косовских партија на ванредним изборима бити уједначен и тесан, отварају могућност да победу одреде такозвани “бочни” гласови, попут гласова дијаспоре. Ко контролише те гласове и да ли је могуће њима манипулисати?
Стручњаци за политичка питања у Приштини кажу да су манипулације и злоупотребе на изборима могуће.
У прилог томе наводе да је прошло скоро недељу дана од када су неки гласови дијаспоре стигли на Косово, али да су смештени у Министарству инфраструктуре, а не у просторијама Централне изборне комисије.
Централна изборна комисија одобрила је гласање за 35.000 бирача који нису на Косову.
Они ће гласати поштом или електронским путем. Око 2.000 људи до сада је завршило гласање.
Гласачки листићи нису тамо где им је место
У ЦИК-у су прихватили те гласове, али се они не налазе тамо где им је место, преносе приштински медији.
Пакете са гласовима дијаспоре преузели су у Министарству инфраструктуре због, како у ЦИК-у кажу, недостатка простора у њеним објектима.
Бивши челници ЦИК-а и политички стручњаци кажу да Централна изборна комисија има довољно простора за складиштење гласачких листића дијаспоре и додају да чување гласачких листића из дијаспоре у просторијама Министарства инфраструктуре, ствара неизвесност око тих гласова.
То у случајевима попут ових, када се очекује тесан резултат, може да створи утисак да они немају исти значај као гласови становника на Косову.
Према досадашњим истраживањима јавног мњења, Демократски савез Косова може да очекује најбољи изборни резултат.
Следи покрет “Самоопредељење”, затим Демократска партија Косова а на четвртом месту је коалиција Алијансе за будућност и Социјалдемократске партије којима управљају Рамуш Харадинај и Шпенд Ахмети.
Разлика између прве три странке износи између два и четири одсто.
Шанса преласка цензуса од пет одсто даје се и коалицији Социјалдемократске иницијативе НИСМА и Алијансе ново Косово.