Селаковић: Србија посвећена унапређењу регионалне сарадње
Министар спољних послова Никола Селаковић поручио је у Анталији да Република Србија, као кандидат за чланство у Европској унији, посвећује велику пажњу унапређењу регионалне сарадње и добросуседских односа, које види као нераздвојне од њених европских интеграција.
Никола Селаковић наводи да је Србија предузела одлучне кораке како би своје законодавство ускладила са прописима Европске уније, спроводећи, како каже, врло конкретне реформе како би у потпуности постала простор слободе, безбедности и правде.
“Упоредо, са осталим учесницама из југоисточне Европе, Србија је градила простор поверења и међусобног разумевања не би ли ово геополитичко подручје заједно сазрело у одговорима на заједничке изазове и проблеме”, рекао је Селаковић.
Министар је истакао да се налазимо у тачки где је процес европских интеграција региона Западног Балкана неповратан, наводи се и саопштењу Министарства спољних послова.
“С поносом могу да кажем да је уз помоћ наших европских партнера данас досегнут висок ниво међусобног уважавања и разумевања, што је нарочито било евидентно током првих месеци кризе коју је глобално, не само регионално, изазвала пандемија ковид19”, рекао је Селаковић.
Шеф српске дипломатије изразио је уверење да је регион, захваљујући спремности да заједнички одговори на глобалне изазове попут пандемије, има капацитете за много више, што потврђују и бројни регионални пројекти, од којих су многи проистекли из договора остварених у оквиру “Берлинског процеса”.
Нова Влада Србије ће, како је рекао, у сарадњи са партнерима у региону, и у складу са Берлинским процесом, наставити своје активности у имплементацији иницијативе Мини-Шенген”.
“Ова иницијатива заправо представља убрзање Берлинског процеса, што би требало да створи повољне услове за помирење и успостављање добросуседских односа у региону, што је и основа постојања снажних економија и достизања бољег животног стандарда за све становнике Западног Балкана. Истовремено, успостављање четири кључне слободе на којима се заснива и Европска унија, довешће до убрзања економског раста у региону”, рекао је Селаковић.
Према његовим речима, преференцијална сарадња у домену здравства између учесница Процеса сарадње у Југоисточној Европи и даље представља неистражен простор с обзиром на капацитете којима располажемо.
“Србија остаје отворена за све конструктивне предлоге који могу допринети сарадњи и разумевању како би све учеснице Процеса сарадње у Југоисточној Европи, не само идентификовале заједничке интересе, јер они јесу умногоме дефинисани, већ изнедриле заједничке механизме за одговор на изазове по наш регион”, закључио је министар.
Тема састанка у Анталији је “Начини јачања сарадње у Југоисточној Европи засноване на искуству са пандемијом ковид 19 у региону”.