Тема двојног идентитета као психолошки проблем
Роман Петра Сарића „Клобук“ представљен у Српској књижевној задрузи у Београду.
Сарићев нови роман „Клобук“ , једногласном одлуком жирија добио је књижевну награду „Светозар Ћоровић“ за 2021. годину на „Ћоровићевим сусретима“ у Билећи

Роман „Клобук“ Петра Сарића, једногласном одлуком жирија добио је књижевну награду „Светозар Ћоровић“ за 2021. годину на „Ћоровићевим сусретима“ у Билећи. У образложењу жирија наведено је да је Сарић романом “Kлобук” високе књижевне квалитете свога досадашњег дела потврдио изузетно сложеном романескном причом о животу српског народа источне Херцеговине у другој половини 19. вијека. У роману се преплићу два кључна садржинска тока, при чему се један односи на породицу главног лика у његовом раном детињству и отпор српског народа турској власти, а у другом се послије фабулативног преокрета прати живот главног лика у Стамболу и повратак у Херцеговину на место заповједника тврђаве Kлобук крај Требиња. – Тема двојног идентитета оног дијела српског народа који је силом прешао у ислам првенствено је постављена као психолошки проблем из којег се рађа дубоки морални расцјеп у главном лику романа – наведено је у образложењу.
-Kлобук је историјски утврђени град на херцеговачко-црногорској граници. У његовом подножју одвија се породична драма српског живља који се још није потурчио, а са града Kлобука и од царског Стамбола исламски облак надвија се и одводи одабране дечаке у јаничаре… Префињеним стилом, језиком којим влада налик чаробњаку, Петар Сарић приповеда – у исто време народну и уметничку легенду, која нам се, на неки начин, догађа и данас, речи су књижевника Драгана Лакићевића о овом Сарићевом делу.
С.Ђукић